Hotovost už se nenosí. Jaké jsou výhody bezkontaktních plateb?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Balke Wisz, Unsplash
Redakce ŽvČ |
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2021

Ačkoli se u nás platební karty používají ve větší míře teprve od přelomu tisíciletí, za uplynulých dvacet let si rychle našly cestu do peněženek milionů Čechů. Proč se platby kartou těší takové oblibě?

Debetní platební karty využívá přes 69 % českých obyvatel. Jejich rozšíření urychlila také koronavirová pandemie, která přála spíše bezkontaktním než hotovostním transakcím. Jaké výhody placení kartou přináší?

Ušetříte čas (nejen) při nákupu

I když návštěvy obchodů možná patří mezi vaše záliby, prostoje u pokladny mohou být opravdovým utrpením i pro milovníky nakupování. Ale stačí využít možnost bezhotovostní platby, kterou dnes umožňuje snad každá banka, a nákup zaplatíte během několika chvilky.

Průzkum z minulých let odhalil, že zatímco platby v hotovosti trvají průměrně půl minuty, bezkontaktní platbu zvládnete asi do pěti vteřin. Pokud budete využívat kartu namísto hotovosti, ušetříte si při placení u poklady mnoho času.

V případě, že jídlo nakupujete raději online, zaplatíte kartou i kurýrovi, který vám potraviny přiveze až před dům. Přenosný platební terminál bývá zpravidla nezbytnou součástí jejich výbavy.

Všechny své platby máte pod kontrolou

Drobné mince vám snadno vypadnou z ruky a rozkutálejí se všude kolem, během přepočítávání hotovosti u krámku na ulici zase představujete lákavou kořist pro pouliční lapky. Při platbě kartou zůstávají vaše finance v bezpečí.

Kontrola vašeho zůstatku je navíc mnohem jednodušší než zdlouhavé prohlížení obsahu peněženky. Stav financí, které si necháváte zasílat na bankovní účet, jednoduše ověříte po internetu z pohodlí domova nebo třeba přes mobilní bankovnictví ve svém chytrém telefonu.

Odcizené peníze vám banka vrátí zpět

Dostaly se vaše úspory do nesprávných rukou? Hotovost se vám už nejspíš nevrátí, ale zaplatíte-li podvodníkům kartou, mohou pracovníci v bance připsat peníze zpátky na váš účet. Tato operace však není samozřejmostí, proto si dávejte pozor, kde kartou zaplatíte. Ušetříte si pozdější starosti.

Čistota na prvním místě?

Bezhotovostní platby jsou také hygieničtější než klasické platby kovovými mincemi nebo papírovými bankovkami, a to zejména v období pandemie, kdy odborníci doporučovali omezit osobní styk na minimum. 

Váš přístup zajisté ocení i protistrana, která nebude muset zbytečně manipulovat s větším objemem mincí, které představují ráj pro nejrůznější viry a bakterie. 

Až tedy příště vyrazíte do obchodu, ujistěte se, že máte svou kartu po ruce. Nestrávíte věčnost u pokladny a díky online bankovnictví budete mít podrobný přehled o tom, na kolik vás nákupy vyjdou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.