Hrabal řekl Menzelovi, aby jiného nebral, popsal Václav Neckář, jak získal roli v oscarovém snímku

Václav Neckář v legendárním oscarovém snímku
Václav Neckář v legendárním oscarovém snímku
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2020

Filmař Jiří Menzel (†82) natočil v roce 1966 snímek Ostře sledované vlaky podle stejnojmenné novely od Bohumila Hrabala. Příběh se odehrává na pozadí druhé světové války a popisuje život mladého železničáře Miloše Hrmy. Toho si tehdy zahrál třiadvacetiletý Václav Neckář (76), který pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak roli v legendárním snímku získal.

Václav Neckář zavzpomínal, jak se k legendární roli dostal. Od té doby dle jeho slov vzniklo mezi ním a Jiřím Menzelem velké přátelství.

"V únoru 1966 jsem dostal pozvání na kamerovou zkoušku na Barrandově. Ještě před tím jsem dostal od svého tehdejšího ředitele Darka Vostřela dárek v podobě novely knihy Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Za noc jsem to tehdy přečetl a netušil jsem, že za měsíc mě Jirka Menzel pozve na kamerové zkoušky," popsal Václav Neckář, že Ostře sledované vlaky mu byly možná trochu předurčeny.

"Od té doby se Jirka stal mým velkým kamarádem. Při natáčení mě hlídal a kontroloval mě, abych zapomněl na »cukrbliky« pro televizní show a pro písničky. Jirka mě tehdy zdůrazňoval, abych se soustředil na tu knihu, kterou jsem předtím v noci četl," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz legendární zpěvák, jak to na kamerových zkouškách tehdy probíhalo.

Nakonec roli získal. A tehdy se i poprvé osobně poznal se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. "Nakonec si mě Jirka vybral. Potom si mě vzal do Kobylis k panu Hrabalovi domů, aby viděl, jak bude vypadat Miloš Hrma. A když jsme odcházeli, tak Hrabal Menzelovi říkal: To je on, jiného si neberte," zavzpomínal bělovlasý hudebník na dobu, která mu v kariéře změnila výrazně život.

Pak se točilo. Snímek, který se následně dočkal velkého ocenění, byl poměrně rychle dokončen. "Natočilo se to celkem rychle. Trvalo to od března do června. Premiéra byla v listopadu 1966 a v roce 1967 Ostře sledované vlaky získaly hlavní cenu na filmovém festivalu v Mannheimu. A já si pamatuji, co říkal Jirka Menzel v nějakém rozhovoru. Já jsem tam nejel, ani potom do Hollywoodu. Ale v Mannheimu Jirka Menzel se ptal pana Hrabala, proč se jim v Mannheimu tak líbí ten film. A pan Hrabal mu říká: Teče tam řeka Neckar a my máme ve filmu taky Neckar, ty vole," dodal se smíchem v hlase Václav Neckář pro ŽivotvČesku.cz.

V roce 1968 získal geniální snímek Cenu Americké akademie filmových umění a věd – Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.