Hrad odmítl snížení výdajů o 4,4 milionu korun. Ministr Ivan Bartoš se pustil do Miloše Zemana a označil takové jednání za výsměch občanům

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2022

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu nerozhodl o návrhu rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) na příští rok. Poslanci tento bod přerušili do června. Důvodem je, aby se Hrad mohl mezitím domluvit s ministerstvem financí o požadavku na snížení výdajů. Ministerstvo chce po prezidentské kanceláři, aby snížila své výdaje přibližně o 4,4 milionu korun, Hrad to odmítá. "Požadavek Hradu na víc peněz zní jako mizerný vtip nebo další díl Kanceláře Blaník," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (42), který nechce věřit, že v době, kdy ČR prochází ekonomickou krizí, se Hrad odmítá uskromnit.

Návrh rozpočtu počítá s růstem celkových výdajů proti letošku zhruba o 22 milionů na 420 milionů korun. Ministerstvo financí vyzvalo již v dubnu prezidentskou kancelář, aby v rozpočtu na příští rok snížila výdaje o 4,4 milionu korun, což Hrad odmítl.

Zástupce vedoucího kanceláře Petr Mužák argumentoval například tím, že v příštím roce bude nutné zajistit služby pro nově zvolenou hlavu státu, přičemž první rok podle něj bývá vždy finančně náročnější. Argumentoval i tím, že rozpočtová kapitola KPR byla už letos zkrácena o 22 milionů při schvalování letošního rozpočtu. Uvedl také, že snižovala počty zaměstnanců, a naopak potřebuje udržet kvalifikované odborníky například na diplomacii, ekonomii nebo informační technologie. Poukazoval na to, že i v komerční sféře vzniká kvůli inflaci tlak na růst platů.

Informoval také, že vzhledem k nárůstu cen energií a materiálů bude Správa Pražského hradu potřebovat v příštích dvou letech o 66 milionů korun navíc. Nedomnívá se, že vzhledem k aktuální situaci se letos podaří obnovit výnosy Správy Pražského hradu například ze vstupného na úroveň před příchodem koronavirové epidemie.

Prezidentská kancelář patří mezi takzvané parlamentní kapitoly, jimž návrh základních parametrů rozpočtu na následující rok schvaluje již na jaře sněmovní rozpočtový výbor. Ministerstvo financí pak takto schválený návrh zapracuje do návrhu celkového státního rozpočtu. Kancelář prezidenta republiky spravuje kromě rozpočtu samotného prezidentského úřadu také rozpočty Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány.

Podle ministra Ivana Bartoše je jednání Hradu nezodpovědné. "Připomeňme si, že šéf Lánské obory Balák byl pravomocně odsouzen na tři roky za šmelení s dvousetmilionovou zakázkou právě v Lánské oboře. Načež pan prezident udělil svému podřízenému milost a nechal ho ve funkci, kde může rozhodovat o dalších zakázkách. K tomu se v médiích objevila analýza, že Hrad utrácel v minulých letech miliony za právníka na svoje nekonečné kauzy a další podivnosti. O dlouhodobém působení pana Zemana proti zájmům vlastní země ani nemluvě. Takhle fakt ne," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz situaci ministr Ivan Bartoš.

Navýšený rozpočet počítá například s částkou 900.000 korun kvůli zákonu o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce. Mandát současné hlavy státu Miloše Zemana skončí příští rok v březnu. Podle zákona má nárok na rentu 50.000 korun měsíčně a na víceúčelovou paušální náhradu rovněž 50.000 korun měsíčně. Od dubna do prosince 2023 jde o celkovou částku 900.000 korun.

"Dokud na Hradě sedí prezident, který nemá problém pustit z vězení odsouzeného korupčníka, Hrad má dostat na volné výdaje přesně nula korun. Cokoliv jiného je prostě výsměch občanům," dodal pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj.

Většinu nárůstu rozpočtu tvoří vyrovnání 21,7 milionu korun, o něž Hrad přišel při schvalování letošního rozpočtu. "Toto snížení bylo v roce 2022 promítnuto do rozpočtu investičního transferu poskytovaného příspěvkové organizaci Správě Pražského hradu. Aktuálně je objem tohoto transferu navrhován ve výši, která odpovídá střednědobému výhledu na rok 2023," stojí v materiálu. O konečné podobě základních parametrů rozpočtu KPR rozhodne výbor 8. června.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.