Hrad po volbách podrží loajálního premiéra. Čím budou volby blíže, tím méně věřím průzkumům, říká Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v roce 2013
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v roce 2013
Foto: Ladislav Křivan, Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Zakladatel TOP 09 a neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg (83) je přesvědčen, že dokud bude prezident Miloš Zeman (76) ve funkci, tak si bude chtít v premiérském křesle podržet loajálního předsedu vlády. Volby do Poslanecké sněmovny na tom podle knížete zřejmě mnoho nezmění. Předvolební průzkumy bere Karel Schwarzenberg s rezervou a v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že předvolební kampaň se v rukavičkách určitě nepovede. Sám jsem zvědavý, jaké další fígle se během kampaně objeví. "To provází každou předvolební kampaň, to není žádné překvapení. Uvidíme, co všechno ještě vyleze a z jakých nor," řekl Karel Schwarzenberg i v souvislosti s kauzou Dominika Feriho.

Pane Schwarzenbergu, ještě před měsícem se zdálo, že podle předvolebních průzkumů nabírá vítězný směr koalice Pirátů a Starostů, nyní to ale vypadá, že se zase do pozice lídra vrací hnutí ANO. Kdo se podle vás stane vítězem podzimních voleb do Poslanecké sněmovny?

Kdo se stane vítězem voleb, ještě není vůbec jasné, zbývá ještě několik měsíců a ještě se může mnohé změnit. Myslím si ale, že se bude rozhodovat mezi ANO a Piráty, ale ještě uvidíme.

Vy jste známý tím, že berete předvolební průzkumy s rezervou. Kdy jim může začít občan podle vás věřit? Na začátku září už mají podle vás předvolební průzkumy vypovídající hodnotu? Kdy se stávají relevantními?

Nikdy. Já bych dokonce řekl, že čím více se budeme k volbám blížit, tím víc budou přibývat tlaky na různé agentury, které předvolební průzkumy provádí a tím méně já těm průzkumům věřím.

Prezident Miloš Zeman se opakovaně nechal slyšet, že vládu bude sestavovat vítězná strana, nikoliv vítězná koalice. Berete to tak, že Andrej Babiš dostal z Hradu slib, že tím, kdo bude vládu sestavovat, bude v každém případě on?

Miloš Zeman se k ústavě vždy choval poněkud podivně, on nectil duch ústavy. Zajisté si podrží Andreje Babiše či někoho podobného v roli premiéra až do konce svého prezidentství.

V souvislosti s kauzou Dominika Feriho, který byl veřejně obviněn ze sexuálního obtěžování řady žen, jste řekl, že očekáváte, že předvolební kampaň nebude vedena v rukavičkách. Myslíte si, že nás čeká nejtvrdší předvolební kampaň v historii České republiky?

Obávám se, že přijdou další takové věci. Sám jsem zvědavý, jaké další fígle se během kampaně ještě objeví. To provází ale každou předvolební kampaň, to není žádné překvapení. Uvidíme, co všechno ještě vyleze a z jakých nor to vyleze.

Do jaké míry podle vás ovlivní volby probíhající koronavirová epidemie a téma covidu?

Možná přijde čtvrtá vlna a ovlivní volby, to ale nevím, to nemohu předjímat. Myslím si, že volby na koronavirus nemají vliv. Tady se přeci jen více slyší na lidi, kteří o sobě tvrdí, že jsou odborníci a méně na politické ohledy.

Na co by se podle vás přes léto měla zaměřit TOP 09, aby dokázala udržet současné voliče a ještě na svou stranu třeba získala nové voliče?

Myslím si, že ten kurz, který Markéta Pekarová Adamová drží, tedy seriózní liberální konzervativní strana, má své voliče. Zásadní je neustoupit z tohoto směru. Myslím si, že neděláme žádné populistické kampaně či kroky, ale zůstáváme seriózní stranou, ale zároveň vše bereme s humorem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.