Hrad ukázal video s prezidentem na JIP. Miloš Vystrčil k němu promluvil. Na postupu ohledně článku 66 ústavy se nic nemění

Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) pověřil kancléře Vratislava Mynáře (54) ještě před svou hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky to ve čtvrtek uvedl na tiskovém prohlášení. Pražský hrad zároveň zveřejnil video, na kterém je hlava státu na lůžku v nemocnici a svolání Sněmovny podepisuje. Návštěvníci na něm nemají nasazeny roušky, porušili tak vládní nařízení. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (61) se na postupu ohledně možné aktivace článku 66 ústavy, po kterém by se pravomoci prezidenta Miloš Zemana dočasně rozdělily mezi další vysoké státní činitele, nic nemění, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

"Ta situace se nemění, protože my jsme se dohodli, že na začátku listopadu se znovu zeptáme Ústřední vojenské nemocnice, zda se zdravotní stav pana prezidenta ve smyslu jeho schopnosti vykonávat úřad prezidenta republiky změnil, tedy zhoršil či naopak zlepšil. A na základě zprávy, kterou dostaneme, se budeme dále chovat. Na postupu se tedy nic nezměnilo," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu.

Kancléř Vratislav Mynář se během svého čtvrtečního briefingu ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval s podpisem prezidenta nebo ho falšoval. Je připraven poskytnout součinnost policii, která se záležitostí zabývá.

Miloš Zeman na zveřejněném videu během podepisování listiny použil citát z německého překladu Vladaře italského renesančního politika a filosofa Nicola Machiavelliho »Zeit gewonnen, alles gewonnen« (Získán čas, získáno všechno, pozn. red). Podle médií na podepisovaném dokumentu chybí datum, ze kdy rozhodnutí pochází. Ve chvíli, kdy Vondráček listinu poté ukázal novinářům, již bylo datum 14. října dopsáno.

Na záběru jsou kromě Zemana čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke návštěvníci porušili pravidla, protože neměli nasazený respirátor. 

"Samotné video, pokud se podíváte na to, jak to hodnotí experti, se shodují na tom, že není takové, že by se z něj dalo cokoliv vyvozovat ohledně schopnosti vykonávat úřad a potom tam nalezli řadu pozoruhodností, kdy bude lepší, když to budou komentovat odborníci a experti," řekl Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz směrem ke zveřejnění videa, na němž hlava státu leží na lůžku na JIP.

Senátní komise již v úvodu týdne jednomyslně konstatovala, že »podmínky stanovené článkem 66 Ústavy České republiky o náhradním výkonu funkcí prezidenta republiky jsou dány«. Komise doporučila, aby po jednání s představiteli Sněmovny byl Senát první parlamentní komorou, která příslušné usnesení přijme ještě před ustanovením Poslanecké sněmovny. V tuto chvíli do věci může nejvíce promluvit sám Miloš Zeman, a to v případě, že se jeho stav významně zlepší a lékaři uznají, že může vykonávat své pracovní povinnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.