Hraje se o 101 poslanců. Miroslav Kalousek popsal, jakým způsobem po volbách odstavit Andreje Babiše

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2021

Opoziční politik, neúnavný kritik premiéra a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (60) popsal, co se bude dít po volbách do Poslanecké sněmovny a jakým způsobem od moci odstavit premiéra Andreje Babiše (66), za kterým stojí Hrad. "Předpokládám, ať už volby dopadnou jakkoliv, i kdyby Andrej Babiš nevyhrál, tak pod nějakou záminkou bude jmenován předsedou vlády České republiky. Porazit ho může pouze koalice SPOLU, to je čistá statistika a aritmetika," analyzoval člen TOP 09 pro ŽivotvČesku.cz.

Glosátor české politické scény a muž, který se stáhl do ústraní, ale nevyloučil v budoucnu velký návrat, je přesvědčen, že po volbách bude premiérem jmenován v každém případě Andrej Babiš. Podle Miroslava Kalouska ale nejdůležitějším výsledkem voleb bude to, zda protibabišovské síly »urvou« 101 poslanců.

"Jedna věc je, kdo bude po volbách premiérem, jiná věc ale je, kdo bude premiérem s důvěrou. Nepodezírám ani pana prezidenta Zemana ani pana Babiše z ničeho ušlechtilého, takže předpokládám, ať už volby dopadnou jakkoliv, i kdyby Andrej Babiš nevyhrál, tak pod nějakou záminkou bude jmenován předsedou vlády České republiky," řekl bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se primárně hraje o většinu ve Sněmovně.

"Velmi záleží na tom, zda ty dva opoziční bloky SPOLU a Piráti se STAN budou mít dohromady 101 a více poslanců a zda budou mít naprostou vůli a odhodlání prosadit své zájmy. Pokud budou mít 101 a více poslanců, tak je strašně moc důležité, aby dokázaly panu prezidentovi neprodleně po volbách sdělit, že mají tu většinu, že vláda vychází z voleb do Poslanecké sněmovny a nikoliv z vůle prezidenta republiky. Je třeba dát najevo, že pokud prezident nebude respektovat vůli většiny Poslanecké sněmovny, tak udělají vše pro to, aby prezidentem nebyl. Současně by opoziční bloky měly mít dost síly a odvahy na to, aby řekly Andrejovi Babišovi, že pokud by přijal místo premiéra, i kdyby neměl šanci sestavit většinu, tak že může zapomenout na to, že na ustavující schůzi Sněmovny bude kdokoliv z ANO kamkoliv zvolen. V okamžiku, kdy pánové Bartoš a Fiala budou mít 101 a více, mají v rukou dost nástrojů na to, aby jak panu Zemanovi tak panu Babišovi dali najevo sílu, protože tito dva pánové bohužel ničemu jinému než síle nerozumí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v letech 2015 až 2017 vedl TOP 09.

Miroslav Kalousek se také neobává, že v ODS převládne po volbách názor, jít do vlády po boku hnutí ANO. Podle Kalouska je takový názor menšinový.

"V každé straně jsou názorové proudy. Pokud je ta strana demokratická, tak tam různé proudy prostě jsou. Je třeba rozlišit, co jsou marginální kverulanti, kteří by se velmi rádi dostali k moci a co je většinový proud. Z tohoto hlediska jsem tedy úplně klidný," je si opoziční politik jistý tím, že vláda ANO s ODS po podzimních volbách nehrozí.

Miroslav Kalousek nechtěl detailně hodnotit to, že koalice Pirátů a STAN začala v posledních předvolebních průzkumech lehce ztrácet dech. Nepřišlo mu fér, aby jako člen TOP 09 hodnotil situaci v jiných stranách, ale zdůraznil, že podle něj jediný, kdo má reálnou moc porazit hnutí ANO, je koalice SPOLU.

"Volby se vždy rozhodují, až když se uzavřou volební místnosti. Na průzkumech je možné pozorovat trendy, je možné mít naději, je možné spekulovat, ale dokud se nesečtou hlasy, není možné říct nic jasně. Dnes na základě pozorování trendů je zřejmé, že Andreje Babiše může porazit jen koalice SPOLU, v tuto chvíli na politickém trhu není jiná značka, která by ho mohla porazit. Pokud někomu záleží na porážce Andreje Babiše, tak by měl volit koalici SPOLU. Jedna věc jsou aktuální preference a druhá věc je potenciál, který můžete naplnit, když vás opravdu volí všichni, kteří o tom uvažují. Potenciál má koalice SPOLU i Andrej Babiš vyšší než Piráti a STAN. Když budou Piráti a STAN na špičce svého potenciálu, tak stejně to není zárukou toho, že porazí Andreje Babiše, ale pokud bude na špičce svého potenciálu SPOLU, tak je jisté, že Andreje Babiše porazí, to je čistá statistika a aritmetika. Proto znovu opakuji, že jediný, kdo může Babiše porazit, je koalice SPOLU," uzavřela předvolební analýzu výrazná tvář české politické scény.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.