Hranice s ostatními státy se otevřou, uvedl ministr zahraničí Petříček. Nastínil přesně kdy

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2020

Vypadá to, že už v červenci by se mohly otevřít hranice s ostatními státy. Alespoň takového je názoru ministr zahraničí Tomáš Petříček. Momentálně dohoda je na spadnutí se Slovenskem a Rakouskem. Nejkomplikovanější bude asi jednání s Polskem, uvedl.

Petříčkův záměr je, že by Češi o prvním měsíci letních prázdnin mohli cestovat do Bulharska, Maďarska či pobaltských zemí. Pak v srpnu by následovalo Chorvatsko, Řecko, Slovinsko a mluví se i o Maltě.

"Od července bych rád, aby se zcela otevřely hranice do čtyř sousedních zemí - Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Budu upřímný, když řeknu, že nejdále jsme v jednání s Rakušany a Slováky. Nejsložitější bude zřejmě jednání s Polskem," zveřejnil své záměry Petříček s tím, že Německe je reálné, ale jde hlavně o to, jak se budou sousední země vyrovnávat s epidemií koronaviru.

"Věřím zkrátka, že od července bychom se mohli začít vracet k normálnímu fungování nejen schengenského prostoru," uvedl Petříček směrem k vycestování k pobaltským zemím. "Pokud se situace bude vyvíjet dobře, může to jít i rychleji," dodal.

V případě epidemií nejpostiženějších států, jako jsou Itálie, Španělsko, Francie, USA, ale také Benelux, je podle Petříčka ještě předčasné mluvit o tom, kdy do nich bude možné cestovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.