Hrazení testů z veřejného pojištění musí skončit. Právo musíme umět vynutit, zdůrazňuje Petr Smejkal
Lékař a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) souhlasí s rozhodnutím ministra Adama Vojtěcha (34), aby testy na koronavirus přestaly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Podle Petra Smejkala (49) není hrazené testování či hlídání protilátek cesta, jak epidemii zvládnout. Jedinou cestou je očkování. Podle Smejkala je také nutné právo a opatření vymáhat, s čím je nyní problém. "Nemůžeme se na tu problematiku dívat tak, že než něco zavedeme, tak budeme přemýšlet, že někdo bude podvádět, proto to nezavedeme, takový postup je špatný," řekl infektolog pro ŽivotvČesku.cz.
Petr Smejkal je přesvědčen, že během léta se nechá proočkovat velká skupina lidí a Česko se znovu nedostane do situace, která byla loni na podzim či na jaře letošního roku. Jedinou cestou, jak epidemii zvládnout, je podle předsedy Mezioborové skupiny pro epidemické situace proočkovanost populace. Proto souhlasí s rozhodnutím ministra Adama Vojtěcha (za ANO), který v pondělí potvrdil, že dojde k ukončení hrazení testů »za zábavou a cestováním« z veřejného zdravotního pojištění. Petr Smejkal by pouze k tomuto kroku nepřistupoval od září, ale až od října.
"S rozhodnutím ministerstva zdravotnictví souhlasím a doufám, že to bude lidi motivovat k tomu, aby se nechali očkovat. Platit si pořád za test je nepříjemné a finančně náročné. Je akorát otázka, zda to má být od začátku září, já bych to hrazení zrušil až od října. Testy by se ale opravdu neměly dlouhodobě hradit z veřejného zdravotního pojištění," řekl renomovaný infektolog.
Petr Smejkal také uvedl, že nechce přemýšlet tak, že řada lidí začne na podzim podvádět a chodit například za známou kadeřnicí, která testy vyžadovat nebude a zákazníka obslouží, aniž by kontrolovala bezinfekčnost. Podle Smejkala je nutné, aby vláda dokázala nastavená opatření vymáhat.
"Máme problém s vynucováním práva. Platí, že do uzavřených prostor nikdo nemůže bez TNO - tedy test, prodělání nemoci, či očkování. To je třeba kontrolovat, nemůžeme se na to dívat tak, že než něco zavedeme, tak budeme přemýšlet, že někdo bude podvádět, proto to nezavedeme, takový postup je špatný. V tomto státě musíme přidat na tom, abychom uměli právo vynutit a aby se opatření dodržovala," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, o kterém se uvažovalo také v souvislosti s postem ministra zdravotnictví.
Petr Smejkal také odmítá rakouskou cestu, kde jsou uznávány protilátky jako alternativa k očkování. "Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup. Je důležité si také uvědomit, že prodělaný covid nechrání úplně proti jiným variantám. Když se prodělá například tzv. varianta britská, tak získané protilátky proti například variantě delta chrání pouze z poloviny. Vyšla studie v odborném magazínu JAMA, že očkování značně zvýší robustní imunitu po prodělaném covidu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf MeSES s tím, že měření protilátek v Česku komplikuje i to, že každý člověk je jiný a nejsou standardizované laboratoře.
Petr Smejkal se v otázce uznávání protilátek rozchází s premiérem Andrejem Babišem (66). Případ jeho dcery Vivien premiéra motivoval k tomu, aby ministra Adama Vojtěcha pověřil realizací tzv. rakouské cesty a v Česku byli za bezinfekční uznáváni i lidé s vysokou hladinou protilátek.
"Já chci od ministerstva (zdravotnictví), aby tuto problematiku jasně vyřešili jako v Rakousku," potvrdil na začátku týdne Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.