Reklama:

Hřebejk se pustil do Zdechovského kvůli změně času. Europoslanci naznačil, že je i zadarmo drahý

Tomáš Zdechovský / Jan Hřebejk
Tomáš Zdechovský / Jan Hřebejk
Foto: Se svolením Tomáše Zdechovského / Foto 2: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 3. 2025

Komentář: V neděli skončil standardní středoevropský čas, pro který se vžilo označení zimní, a začal letní. Hodiny se ve 02:00 posunuly o hodinu vpřed. Letní čas bude platit do 26. října. Změna vyvolala vášnivou debatu na platformě X, jak jsme si všimli v redakci ŽivotvČesku.cz. Tomáš Zdechovský se totiž opět postavil do první linie boje za věc, která drtivé většině lidí změní život asi jako poryv větru v hale metra. "Zrušme už konečně střídání letního a zimního času. Neustálé odkládání problém nevyřeší," vyzval politik svět. Na jeho slova zareagoval režisér Jan Hřebejk, který dal do jisté míry europoslanci najevo, že »nechápe, v čem je vlastně jeho práce přínosem pro ČR«.

Reklama:

Zdechovský na sociální síti X dal veřejně najevo, jak je zjevně otřesen jarním posunem o šedesát minut. Režisér Jan Hřebejk, jenž zjevně zvládl změnu času bez ztráty kytičky (nebo alespoň budíku), na to reagoval s ironickým povzdechem.

"Nenapadá mě větší pseudoproblém, než tohle," napsal europoslanci do komentáře pod jeho »zásadní výzvu«. Jenže Zdechovský se nevzdal. A reagoval: "Ano, treba podpora kinematografie."

Reklama:

Už se zdálo, že tím slovní výměna skončila, ale Hřebejk se nenechal odbýt a dal europoslanci najevo, že »jeho všenázorování a pseudovýzvy« opravdu jsou ukázkou toho, že Brusel už léta slouží jako elegantní odkladiště pro politiky, kteří by na domácí scéně mohli napáchat více škody než užitku - v EU si pak hrají na státníky, zatímco doma po nich zůstává ticho a klid. A posléze dodal legendární hlášku z české kancelářské klasiky: »O takové práci se dřív říkalo »zadarmo drahej«.

Zdechovský se však nedal a obratem přitvrdil a zvážněl. "Zrušení střídání zimního a letního času považuje 84 % lidí v celé Evropské unii za důležité téma. Dokonce 4,5 milionu lidí se vyjádřilo v anketě, v níž se většina občanů vyslovila pro zrušení střídání času. Stovky studií ukazují, že má vážné dopady na zdraví. Opravdu se tomuto tématu chcete vysmívat?" uvedl kus ze statistiky.

Inu, pokud má europoslanec pravdu, pak změna času hýbe Evropou víc než klimatická krize, válka nebo ceny másla. Hřebejk ale raději už nereagoval.

Je potřeba zdůraznit, že je fascinující, že europoslanec, který má kapacitu řešit třeba energetickou bezpečnost, digitální transformaci nebo migrační politiku, věnuje svou sílu tématu, které běžný občan řeší dvě vteřiny dvakrát do roka. A ještě si přitom řekne: »hm, zase jsem spal o hodinu míň, tak snad to přežiju«. Zdechovský ale trvá na tom, že přetáčení času má vážné dopady na zdraví. Což může být pravda - například člověka může z jeho nekonečného vymýšlení »pseudoproblémů« vážně rozbolet hlava.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: