Hrob toho, kdo učil Františka Mrázka gangsterskému řemeslu: O Antonínu Bělovi promluvil novinář Josef Klíma

Autor: ŽivotvČesku | Hrob Antonína Běly
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2021

V Praze na Olšanských hřbitovech jen pár metrů od hrobu Jana kočky (†28) je místo, kde našel věčný klid jeden z nejmocnějších mužů polistopadového podsvětí Antonín Běla. Než dne 14. dubna 1996 ukončili jeho život nájemní vrazi, tak patřil mezi učitele Františka Mrázka. Právě ten byl podezírán, že svého druha v temném řemesle nechal zlikvidovat. Jenže ani František Mrázek už nikdy nepromluví, byl zastřelen v lednu 2006. "Já se na to zeptal přímo paní Bělové, když ještě žila. Zeptal jsem se, zda je pravda, že Antonína nechal zabít František Mrázek," popsal své pocity pro ŽivotvČesku.cz novinář Josef Klíma (70).

Přímo u jedné z hlavních cest hřbitova odpočívá muž, od kterého se František Mrázek (†47) naučil, jak být důsledným a nekompromisním vládcem podsvětí. Říkalo se, že ti dva jsou jako otec a syn. Jenže dne 14. dubna 1996 byl Antonín Běla ve svém domě v Úvalech u Prahy zavražděn najatým komandem. Bylo mu 52 let. Vrazi si z jeho domu odnesli zlato v hodnotě 12 milionů korun, ale hlavně zadavateli vraždy mohli oznámit, že Běla je ze hry. Otázkou je, kdo si likvidaci mocného bosse objednal.

Říkalo se, že eminentní zájem na likvidaci Antonína Běly měla ruská mafie. Stín podezření ale padl také na Františka Mrázka. Ten k případu už ale nepromluví, i on později zemřel rukou nájemného vraha. Vraždy Běly a Mrázka nikdy vyřešeny nebyly.

K úmrtí svého manžela se opakovaně vyjadřovala také Marie Bělová. K osudné noci měla hodně ambivalentní postoj, Františka Mrázka měla hodně ráda... Také ale tušila, že oba muži spolu soupeřili o moc.

"Běla byl předchůdcem Františka Mrázka, řekl bych, že byl jeho učitelem a byli spolu ve velice úzkém vztahu. V té době byl opravdu králem českého podsvětí," řekl pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář Josef Klíma, kterého také zajímalo, co si o vraždě myslí přímo Bělova manželka.

"Já se na to zeptal přímo paní Bělové, když ještě žila. Zeptal jsem se, zda je pravda, že Antonína nechal zabít František Mrázek Ona mi tehdy doslova řekla: "To víte, dva kohouti na jednom smetišti, tak jeden musel jít. Ale Franta je hrozně moc hodný člověk, hned přišel a říkal, já ti pomůžu, já ti všechno zařídím, co potřebuješ, tak řekni." Toto mi řekla na schodech jejich domu," prozradil Josef Klíma pro ŽivotvČesku.cz.

"Řekněme to asi tak, že důkaz o tom nemám. Oni si to tam spolu nahoře už vyříkali. Naťukávala jsem to, ale…Víte, my jsme k sobě měli jiný vztah. Měla jsem tisíciprocentní jistotu, že mně osobně by v životě neublížil. Z nějakého důvodu si mě vážil. Znala jsem ho od jeho devatenácti let, znala jsem jeho rodiče, kterých jsem si moc vážila. Za mým mužem moc rád chodil, trávili spolu hodně času," uvedla v minulosti Marie Bělová pro web Aktuálně.cz. Marie Bělová zemřela na podzim 2020. Podle informací deníku Právo se oběsila. Pokud věděla o smrti manžela něco více, dokázala si tajemství odnést až do hrobu.

Hrob Antonína Běly
Hrob Antonína Běly
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.