Hrozí jí trest za daňové podvody. Zpěvačka Shakira může jít ve Španělsku k soudu, měla sídlo na Bahamách

Kolumbijská zpěvačka Shakira
Kolumbijská zpěvačka Shakira
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2021

Do vážných problémů se španělskými úřady se dostala kolumbijská zpěvačka Shakira (44), které hrozí soud za daňové úniky. Vymstila se jí snaha ušetřit nemalé zisky pomocí sídel v takzvaných daňových rájích. Nic ale netrvá věčně a vzhledem ke skutečnosti, že je známou osobností, časem vyšlo najevo, že ačkoli ve Španělsku strávila dostatečně dlouhou dobu na to, aby zde odvedla ze zákona daně, neudělala to a své příjmy se pokusila skrýt.

Slavné hvězdy jsou přirozeně v hledáčku nejen médií, ale také úřadů, které zajímají jejich horentní příjmy. Zpěvačka Shakira žila v letech 2012 až 2014 většinu času ve Španělsku, platbu daní tam ale ignorovala. To je jí teď zřejmě vymstí. Soudce Marco Jesus Juberias uvedl, že zpěvačce hrozí soudní proces, neboť existuje dostatek důkazů, jak informovalo CNN.

Shakira a její finanční poradce, který je v rozsudku také zmíněn, podle soudu v Esplugues de Llobregat využili možnosti uvést sídla v daňových rajích, aby se pokusili skrýt zpěvaččiny příjmy. Rozsudek byl vydán k úternímu datu 20. července s tím, že má zpěvačka deset dní na předložení důkazů a argumentů k odložení případu. Podle zákonů, které platí ve Španělsku, mají tamní občané povinnost platit daně, pokud v zemi žijí déle než šest měsíců a den, přesně tedy 183 dní – což Shakira splnila, jak upřesnil daňový poradce Beatriz Garcia, který působí v Madridu.

"V tomto procesu je to očekávaný krok. Právní tým nepřestává věřit ve spravedlnost a nebude k této záležitosti poskytovat žádné další vyjádření," promluvil právní zástupce zpěvačky, která měla mít sídlo na Bahamách, jež patří k tzv. daňovým rájům, kde se neplatí daně ze zisků.

Španělská média však tvrdí, že se zdržovala především v Barceloně, kde žila s přítelem a fotbalovou hvězdou FC Barcelona Gerardem Piquém (34). S ním má také dvě děti – šestiletého Sashu a staršího syna Milana (8). Shakira byla obviněna z celkem šesti daňových trestných činů a není vyloučené, že by mohla skončit i ve vězení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.