Nedostupné bydlení, nájmy rostou, ale Pirátka Richterová se chlubí omezením daňového odpočtu na Ferrari. Trapné, soudí ekonom Pikora

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová se před Vánoci stala skutečnou hvězdou sociálních sítí. Pozornost si nejprve zasloužilo video podporující trpící Ukrajinu, aby následoval krátký pochvalný šot, jak Piráti zařídili zdanění luxusních automobilů. Nic proti angažované tvůrčí činnosti, ale republiku mnohem víc než otázka zdanění drahých čtyřkolých miláčků trápí nedostatek bytů a jejich cenová nedostupnost. Hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora považuje téma zdanění Ferrari za marginální, jde podle něj o zanedbatelné částky z hlediska státního rozpočtu, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda Petra Fialy omezila daňovou uznatelnost u firemních vozidel na první dva miliony z ceny. Jistě milé, ale spíše než systémové řešení to připomíná typický levicový populismus, případně vyvolává vzpomínky na poválečnou a komunisty prosazovanou milionářskou daň. V politice to zkrátka někdy chodí tak, že když se nedaří řešit velké věci, předhodí se lidu boj s keťasy nebo rozmařilými živnostníky brouzdajícími v naditém saku a doutníkem v ústech nuznými vískami v naleštěných sporťácích Ferrari. Pár drobných z hlediska celého státního rozpočtu to jistě přinese, ale to je tak všechno.

Nyní se se zdaněním luxusních automobilů pochlubila ve videu na síti X místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty Olga Richterová, která u vánoční hvězdy děla: "Na jednom Ferrari tak získá český stát, tedy i české děti, více než jeden milion korun na daních. Od příštího roku. Díky Pirátům." A bude to vskutku mocný výdělek. Například v roce 2020 si lidé v České republice zaregistrovali 101 vozů Ferrari, na firmu jich bylo 96, citoval portál Seznam Zprávy vládní prohlášení. Nu vida, státní rozpočet bude dokonale zachráněn!

Ale dosti ironie. Faktem je, že jestli něco občany téhle krásné země trápí, a Piráti to mají ve své moci, jejich lídr Ivan Bartoš je ministrem pro místní rozvoj, tak je to problém bydlení. Bytů se staví nedostatek, chybí sociální byty, byty pro rodiny s dětmi, bydlení pro seniory. Nájemné soustavně narůstá, platby za bydlení drtí silou parního válce rodinné rozpočty. Hypotéky jsou stále mnohým nedostupné, úroky vyvolávají hrůzu, a to i přes skutečnost, že ve čtvrtek Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta, jak uvedla na svém webu.

Jenže... To by chtělo hodně makat, jak říká klasik, to by chtělo hodně odvahy a hodně razance. Zdanění z luxusních vozů ale jde udělat vlastně »ajn cvaj«. A ještě se kolem toho dá udělat pěkná propagandistická šarádička. Vlastně takové šidítko pro nespokojený lid.

Hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora nabízí ještě pohled jiný, zaměřený na otázku, kde skutečně šetřit. Pro pirátské hrátky se zdaněním luxusních bouráků pochopení nemá.

"Je to něco naprosto tak marginálního, mně přijde naprosto trapné se něčím takovým chlubit. To jsou absolutně zanedbatelné částky z pohledu státního rozpočtu. My bychom potřebovali šetřit úplně někde jinde. Slyšíme od Nejvyššího kontrolního úřadu, jak se u nás neskutečně plýtvá, jak u nás tečou dotace, máme tady 750 dotačních programů, což je potřeba proškrtat, je potřeba šetřit. A do toho přijde paní Richterová s tímto. Myslím si, že lidí, kteří za rok pořídí podobné auto, jakým je třeba Ferrari, je opravdu málo," řekl pro ŽivotvČesku.cz veřejnou odborností uznávaný ekonom Vladimír Pikora.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.