Hrozí téměř exodus. V pátek další opatření. Světlo na konci tunelu v dalším roce, říká Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2020

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl za úterý na rekordních 4457 pozitivních případů. V pátek bude představen jasný plán na další opatření, která už nebudou tolik benevolentní, ale naopak výrazně tvrdší. Česko aktuálně patří k nejhorším státům v Evropě v souvislosti s epidemií. Ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, co nás čeká.

Skupina mediálně známých lékařů zveřejnila před pár dny otevřený dopis vládě, parlamentu a médiím. V něm vyzvala k uklidnění situace, zároveň upuštění od dalších restriktivních opatření. Dopis znepokojil ministra zdravotnictví Romana Prymulu, který nechce věřit tomu, že v situaci, která ohrožuje lidské životy, chce někdo rozvolňovat opatření.

"V tuto chvíli nejde o spor odborníků. Domnívám se spíš, že to došlo za hranici etiky. My jsme v situaci, kdy nám hrozí téměř exodus a argumentace, že onemocnění je mírné a že máme rozvolnit opatření, je mimo realitu. Bral bych to v době, kdy tady je pár případů, což bylo v létě a zdálo se, že epidemie není nijak dramatická. Ale argumentovat tímto v době, kdy máme nejvyšší nárůst v Evropě a kdy je tady řada měst a zemí, které sáhly k naprostému lockdownu, tedy města jako je Paříž, Madrid, New York, ale třeba i Izrael, tak argumentace, že rozvolníme v tuto chvíli naše velmi mírná opatření, je naprosto nerealistická," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a ministr zdravotnictví k dopisu, pod který se podepsal stomatolog Roman Šmucler či kardiochirurg Jan Pirk.

Prymula v pátek po jednáních představí nekompromisní a efektivní plán, který bude cílit k potlačení sílící epidemie na území Česka a měl by ochránit lidské životy, zejména rizikovou skupinu.

"V pátek po jednáních na vládě a koalicí se pokusíme představit plán, který by neznamenal opatření na jeden týden, ale opatření komplexnějšího rázu. To znamená, aby lidé věděli, co je čeká v horizontu 14 dnů, co je čeká v horizontu měsíce s nějakým drobným výhledem na další období," prozradil Prymula, jaký je aktuální plán v boji s novým typem koronaviru způsobující onemocnění covid-19.

"Nebudu ještě upřesňovat, jaká to opatření budou, ale je potřeba udělat opatření komplexně, abychom zastavili nárůst, protože v tuto chvíli jiná cesta není. Nechci v tuto chvíli o opatřeních spekulovat, protože plán je čerstvý a nebyl prodiskutován se všemi zúčastněnými a klíčovými hráči," zdůraznil Prymula, že sdělovat opatření dopředu bez projednání se všemi zúčastněními nehodlá dělat.

Ministr zdravotnictví zároveň upřesnil, že je nutné zasáhnout, a to kvůli navyšujícímu počtu hospitalizací. V případě, že by k opatřením nedošlo, zdravotnický systém se může přehltit. "Dochází k prudkému nárůstu požadavků na hospitalizace, naštěstí většina je stále lehkých průběhů, to procento závažných a osob, které potřebují kyslík nebo ventilaci, je stále stabilní. To znamená, že máme rezervní kapacitu, ale v horizontu dvou, tří týdnů může docházet ještě k dalším požadavkům na hospitalizaci," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s tím, že plán, který chce ministerstvo zdravotnictví představit, je komplexnějšího rázu a je vysoce efektivní.

"Predikce ukončení plánu je a budeme kalkulovat s tím, jaké procento populace by mělo být formálně promořeno kvůli prudkému nástupu epidemie v kombinaci s očkováním, které by tu mělo být někdy na sklonku tohoto roku. To znamená, že světlo na konci tunelu by mělo přijít někdy ke 30. červnu 2021, pak už by ta situace měla být velmi stabilizovaná. Nějaká opatření k tomu datu budou, ale měla by být velmi mírná oproti tomu, jaká musí přijít v této době," dodal ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.