Ministr Roman Prymula prozradil, jak to bude s prodloužením nouzového stavu

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2020

Od pondělí 5. října začal platit na území České republiky nouzový stav z důvodu zhoršení epidemické situace v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2. A zejména z důvodu, aby ministerstvo zdravotnictví mohlo zavádět opatření, které jsou mimo rámec zákona o ochraně veřejného zdraví. Šéf rezortu Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz prozradil, zda bude potřeba jeho prodloužení, které aktuálně platí na dobu 30 dnů.

Vláda má právo ho vyhlásit na 30 dnů, což je doba, během níž by mělo dojít ke zvládnutí druhé vlny,“ uvedl již dříve ministr Prymula. K uzavření ekonomiky podle něj nepovede, což se zatím potvrdilo.

V současnosti v pátek bude představen jasný plán na další opatření, která už nebudou tolik benevolentní, ale naopak výrazně tvrdší. Česko aktuálně patří k nejhorším státům v Evropě v souvislosti s epidemií. Nasnadě je tak otázka, zda dojde i k prodloužení nouzového stavu.

"Chceme udělat všechno proto, aby se opatření realizovala v rámci nouzového stavu a o prodloužení jsme žádat nemuseli. To, jestli se to podaří, uvidíme na parametrech, které tady budou a budou postupně zveřejňovány," upřesnil ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr v pátek po jednáních představí nekompromisní a efektivní plán, který bude cílit k potlačení sílící epidemie na území Česka a měl by ochránit lidské životy, zejména rizikovou skupinu. Tvrdá opatření budou zavedena na 14 dnů, pak budou dva týdny rozvolňována.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.