Hurá na levnější jahody. Samosběry začnou v červnu, někde ale povinně s rouškami

Samosběr jahod mají lidé v oblibě.
Samosběr jahod mají lidé v oblibě.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2020

V červnu se ponoří do zelených plantáží s jahodami řada lidí, kteří mají rádi samosběry. Kdo to zná, tak už tuší, že ho sbírání jahod vyjde až o polovinu levněji. V obchodě červené plody stojí v průměru 100 korun za kilogram, za samosběr dáte přibližně polovinu. Letos začnou v červu, alespoň na Vysočině, a někde se musí dodržet přísná hygienická pravidla.

Na jahodových polích napříč Českem a jahodových plantážích mají platit hygienická opatření jako prevence proti koronavirové nákaze.

"Lidé u nás mohou trhat jahody do vlastních nádob, nebo si tady koupí kelímky, košíky či bedýnky,“ uvedl pro Deník majitel plantáže Lubomír Šantrůček z České Bělé s tím, že jahody se sbírají i za špatného počasí.

Samosběr jahod za dobré ceny

Více možností než Vysočina, kde jsou jen tři jahodová pole, nabízejí jahodové plantáže na jižní Moravě. Tam se samosběry provozují dokonce na deseti místech.

Samosběr začíná už koncem května. Ovšem někde si zákazníci museli pospíšit, jako třeba na jahodovém poli společnosti Zeas Lysice na Blanensku. „Celá letošní úroda už je vyprodaná," uvedl ředitel družstva Jiří Šafář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.