Hygienici Evropské unie varují, že se koronavirus může »mixovat« na podzim s vlnou chřipkových onemocnění

Hygienici Evropské unie varují členské země.
Hygienici Evropské unie varují členské země.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2020

Podle hygieniků Evropské unie existuje vysoké riziko, že se koronavirus může na podzim potkat s vlnou chřipkových onemocnění. V ohrožení je zejména zdravotní systém, který by mohl kolabovat. Evropská unie proto vydala doporučení, aby členské státy přistoupily k proočkovanosti populace proti chřipce, a to až na 75 procent.

Realita v Česku je taková, že očkováno by mělo být "jen" zhruba devět procent lidí. Od výrobců má totiž ČR přislíbeno jen asi 900 tisíc dávek.

"Teď se snažíme přesvědčit, abychom dostali více dávek do ČR a děláme pro to maximum,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dodávku vakcín proti chřipce do Česka by chtěl navýšit na jeden milion.

"Bude problém pro každou zemi, která teď bude chtít mnohonásobně navýšit počet nebo navyšuje poptávku po těch vakcínách, teď bude problém ty vakcíny skutečně získat,“ má jasno epidemiolog Rastislav Maďar.

"Žádoucí proočkovanost by byla někde na úrovni 20 až 30 % pro běžnou populaci, pro ty rizikové skupiny někde okolo 75 %,“ dodal Maďar.

Ministr zdravotnictví uvažuje o tom, že zdravotní personál by se měl očkovat povinně. Otázkou ale bude, kolik očkovacích dávek se podaří sehnat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.