Hygienické pomůcky pro ženy zdarma? Schillerová ano, snad neucpou záchody, říká sexuolog Uzel

Sexuolog Radim Uzel
Sexuolog Radim Uzel
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 11. 2020

Skotsko jako první země na světě zavádí právo na intimní hygienické potřeby zdarma. To zaujalo premiéra Andreje Babiše (66), který dal ministryni financí Aleně Schillerové (56) úkol, aby podobné možnosti měly i české ženy. Ministryně má najít řešení, jak učinit pomůcky pro intimní hygienu dostupné pro ženy s nižšími příjmy. Sexuolog Radim Uzel (80) v rozhovor pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že je rád, že tuto problematiku řeší žena.

Skotsko bude menstruační pomůcky hradit všem ženám. To je rozhodnutí, které zaujalo premiéra Babiše. "Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl premiér prostřednictvím sociálních sítí.

Vložky, tampony a další hygienické pomůcky budou ve Skotsku dostupné na úřadech, školách a dalších veřejných místech. S touto iniciativou souhlasí také sexuolog a gynekolog Radim Uzel.

"Já si myslím, že je zapotřebí vzít v úvahu a pochválit, že ministryní financí je žena ve fertilním věku. Paní ministryně dobře ví, co to je menstruace. A já si myslím, že to opatření je zcela správné," uvedl Uzel pro ŽivotvČesku.cz.

Společenským problémem je, pokud si ženy s nízkým příjmem nemohou menstruační potřeby dovolit. Podle sociologů i lékařů dochází k jisté stigmatizaci a k psychickým otřesům. Každá žena by měla mít právo na důstojné prožívání menstruace.

"Za komunismu byl někdy nedostatek toaletního papíru a ženy pak vložky používaly místo toaletního papíru. Je velké nebezpečí, že když vložky budou zadarmo, že to ženy zase začnou dělat. Je tedy nutné všechny důrazně upozornit, že menstruační potřeby mohou záchod ucpat," dodal Uzel s tím, že skotský přístup jednoznačně podporuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.