Reklama:

Místo barev maluje vlastní krví, ze které si dělá i pleťové masky. Žena při periodě vytváří nevšední umění

Jasmine Alicia Carterová
Jasmine Alicia Carterová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2022

Je známo, že umělci si rádi rozšiřují obzory. Takovou umělkyní je i Jasmine Alicia Carterová (30), která je malířkou a také koučkou v oblasti přijetí ženskosti. Její tvorba ale není šálkem kávy pro každého a jen tak někdo by si ji zřejmě nevystavil na zeď v obýváku. Jasmine totiž maluje vlastní menstruační krví. Z té si dělá například i pleťové masky.

Reklama:

Jasmine Alicia Carterová je nevšední umělkyní, která má na sociálních sítích zástupy fanoušků a sledujících, především pak z řad žen. Ty obdivují její přístup k vlastnímu tělu a menstruaci, kterou mnohé dívky i ženy považují za utrpení. Mladá malířka se věnuje malbě vlastní menstruační krví, kterou sbírá a kterou dokáže využít na vícero způsobů.

Reklama:

"Přenáším kus sebe, vlastní DNA, na kus papíru. Umělecky je to nepochybně velmi ojedinělá forma vyjádření. Prospívá mi to po psychické, emocionální a duchovní stránce. Poprvé mě to napadlo, když mi začala perioda a já jsem při pohledu na spodní prádlo cítila lásku, teplo a intimitu tak, jako nikdy předtím," řekla Carterová, jak cituje portál News24.com.

Kromě toho, že vlastní krví maluje, ji Jasmine používá i ke kosmetickým účelům. Skladuje ji ve skleněných nádobách a následně si z ní dělá pleťové masky. Věří také, že její krev je prospěšná nejen pro ni, a proto ji ředěnou s vodou používá také k zalévání rostlin.

"Chtěla jsem lépe přijmout svou menstruaci a nenapadlo mě nic lepšího, než začít krví malovat. S každou další malbou jsem se s ní cítila více a více propojená. Teď už skoro nemaluji ničím jiným. Moje máma byla nejdřív znechucená, ale když pochopila souvislosti, nadchlo ji to. Teď má jednu z mých maleb vystavenou v kuchyni," pochlubila se žena, jejíž tvorba kupodivu oslovila mnoho lidí z celého světa.

Přestože téma ženských dnů není v dnešní době již žádné tabu, to, co dělá Jasmine Alicia, se kromě úspěchu a chvály setkává také s velmi ostrou kritikou. Muži i ženy považují takovéto využívání vlastní krve za odporné a na sociálních sítích to dávají najevo.

"Na negativní reakce už jsem zvyklá. Například na TikToku jsou komentáře velmi rozdílné. Většina lidí tam to, co dělám, považuje za naprosto nechutné. Ženy mi píšou, že svou periodu nepovažují za špatnou věc, ale že krev by nikdy na nic nepoužívaly. Pak se setkávám i s lidmi, kteří jsou znechucení a zároveň zvědaví," dodala Jasmine Alicia Carterová, která je koučkou ženám, které mají problém s přijetím svého ženství.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: