I kdyby ANO volby vyhrálo, ministra Adama Vojtěcha už neuvidíte. Promluvil o konci a manželce. Říjen je symbolický

Ministr v demisi Adam Vojtěch s manželkou Olgou
Ministr v demisi Adam Vojtěch s manželkou Olgou
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2021

Další z předvolebních průzkumů ukázal, že hnutí ANO si mírně polepšilo. V aktuálním průzkumu STEM strana Andreje Babiše (66) převzala vedení s 26,7 % voličských hlasů a Česká pirátská strana v koalici se Starosty a nezávislými (STAN) si mírně pohoršila. V případě, že by ANO pokračovalo ve vládě, charismatického ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) coby šéfa rezortu už lidé neuvidí. "Plánuji se po volbách z aktivní politiky stáhnout," otevřeně řekl pro ŽivotvČesku.cz. A právě říjen, kdy se volby konají, je pro ministra symbolický. V tento měsíc totiž oslaví dva roky v manželství.

V květnu byl ministrem zdravotnictví již podruhé jmenován Adam Vojtěch, který se na pozici vrátil poté, co ji v září 2020 opustil a vystřídali se v ní tři další muži. Ukázalo se, že ve svém mladém věku dokáže rezort zdravotnictví stabilizovat a posouvat. Přesto je pro něj říjen patrně posledním měsícem ve funkci ministra.

"Řekl jsem, že ve volbách nebudu kandidovat. Po volbách plánuji stáhnout se z aktivní politiky. Tím neříkám, že se třeba člověk nemůže vrátit v nějaké jiné pozici, v nějakém jiném čase, ale teď to skutečně v plánu nemám," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz muž, o němž premiér Andrej Babiš v minulosti řekl, že je patrně historicky nejslušnějším ministrem.

Několik měsíců před podzimními volbami se politické strany snaží, aby si získaly přízeň a podporu voličů, kteří v říjnu rozhodnou o jejich dalším osudu. Podle posledního průzkumu STEM se dostalo do vedení hnutí premiéra Andreje Babiše (66) s celkem 26,7 %, které v předchozích týdnech naopak ztrácelo. Mírný propad pocítila koalice Pirátů a STAN, dostala by 24,1 % hlasů. Druhou nejúspěšnější koalicí by se stalo SPOLU – tedy trojice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ta by získala 17,4 %.

Nad hranicí deseti procent, konkrétně s 10,9 % hlasů, by uspělo SPD pod vedením Tomia Okamury (49). ČSSD naopak posílila a měla by na své straně 5,5 % voličů. Stejně by si vedlo KSČM a o 0,4 % méně hlasů by patřilo hnutí bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty (50). Celkem 2,6 % by obdržela koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. O procento méně voličů by pak dalo hlas Zeleným.

Vypadá to tedy, že hnutí ANO má reálné šance ve volbách opět uspět. Pokud by sestavilo vládu, stalo by se tak už bez Adama Vojtěcha. "Je to také o nějakém osobním životě a je pravdou, že i v druhém termínu návratu na ministerstvo nebyla manželka nejšťastnější. Ale řekla, že pokud to je do voleb, tak se to dá zvládnout. Pravda je ale taková, že další čtyři roky už by byly příliš. Uvidíme, je stále otevřené, jak voliči rozhodnou ve volbách," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který po svém druhém jmenování do funkce ministra znovu vnesl do českého zdravotnictví potřebnou jistotu.

Letošní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou vypsané na 8. a 9. října. Říjen je pro ministra zdravotnictví poměrně symbolický. V tento měsíc to budou přesně dva roky, kdy si na zámku Niměřice nedaleko Mladé Boleslavi se svou dlouholetou partnerkou Olgou řekli své »Ano« a vztah povýšili do stavu manželského.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.