I kdyby přišla druhá vlna, zavírat se nic nebude, je přesvědčen epidemiolog Roman Prymula a vysvětlil proč

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2020

V posledních dnech se v Česku podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly zvýšil počet nakažených v souvislosti s koronavirem kvůli lokálním ohniskům. Aktuální čísla se opět drží pod stovkou. Je to dáno i tím, že se méně testuje. I kdyby v následujících měsících došlo k druhé vlně šíření nákazy, Česko už se plošných restrikcí patrně nedočká.

Řada odborníků včetně Pramuly je přesvědčena, že koronavirus ještě neřekl poslední slovo. Naopak panují obavy v souvislosti s druhou vlnou. Mohla by se objevit na podzim, kdy sílí řada respiračních onemocnění. Podle Prymuly ale v Česku k plošným opatřením už nedojde.

"Na to, aby se plošně uzavíralo, jako tomu bylo před několika týdny, ekonomicky nemáme. Pokud by k variantě druhé vlny došlo, musíme přijmout opatření lokálně a aplikovala by se opatření, která nezasáhnou do ekonomiky," řekl pro Život v Česku uznávaný epidemiolog.

Ekonomika se musí zotavit

Prymula zdůraznil, co stálo zejména za tím, že se virus nedotkl desítky tisíc Čechů a podařilo se ho v populaci "zašlápnout".

"Nejdůležitějším faktorem v boji s koronavirem v Česku byla včasnost reakce. Nemyslím si, že i kdyby se počet nakažených opět rozjel, že se přijala stejná opatření jaká byla," zopakoval Prymula, že ekonomika restrikcemi velmi utrpěla a bude trvat poměrně dlouho, než se zcela zotaví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.