Reklama:

Ideální věk na svatbu: Vztahová terapeutka určila nejvhodnější období, kdy se vzít. Promluvil psycholog Jeroným Klimeš

Svatba - Ilustrační snímek
Svatba – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Pro někoho může být svatba životním milníkem, pro jiné zas tak hluboký význam mít nemusí. Starší generace byla zvyklá vstoupit do manželství v poměrně brzkém věku, mnohdy krátce po dosažení plnoletosti. Ale pro mladé může představa dne, kdy si řeknou s partnerem své »ano«, být otázkou vzdálené budoucnosti. Přesto podle odborníků existuje »ideální« věk na to, kdy tento zásadní životní krok učinit. Podle psychologa a zkušeného odborníka na vztahy Jeronýma Klimeše (54) to však není tak jednoznačné. "Začínat s dětmi po třicítce je podle mě pozdě. Období, kdy je vhodné vstoupit do manželství je někdy po vysoké škole a poté by měl pár jít do reprodukce," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vstoupit do manželského svazku raději dříve a riskovat ukvapenost a následný rozvod, nebo si počkat a jít do rizika, že člověk přijde o životní příležitost. Poměrně jasnou odpověď na to, kdy je vhodná doba plánovat svatbu a říci si s partnerem tu kouzelnou větu »v dobrém i ve zlém«, přinesla zkušená vztahová terapeutka Carrie Krawiecová z Birmingham Maple Clinic, kliniky duševního zdraví v Michiganu. Podle jejích zkušeností existuje věkové rozmezí, které se dá považovat za ideální pro vdavky či ženitbu.

"Ideální věk pro uzavření manželství je v rozmezí 28 až 32 let, kdy je nejmenší pravděpodobnost rozvodu v prvních pěti letech svazku. Vzniká představa, že lidé v tomto věku nejsou ani příliš staří, ale ani mladí," řekla Carrie Krawiecová, jak uvedl server Seattlebridemag.com.

Reklama:

Podle ní si lidé mezi 28 až 32 lety uvědomují rozdíl, který je mezi zamilovaností a láskou jako takovou – na to už jsou právě dostatečně »staří« a emocionálně vyspělí. Ale zase ne tak staří, aby se kvůli manželství nedokázali nějak změnit, upravit svoje návyky a přizpůsobit svůj dosavadní životní styl tomu druhému.

"Jedna věc jsou odhady, které se odvozují z nějakých biologických daností nebo ze statistických výpočtů. Zřejmě vzali rozvodovost párů a zjistili, v jaké věkové kategorii je nejmenší rozvodovost. Takže otázkou zůstává, čím je to zkreslené. Rozmezí 28 až 32 let se naprosto překrývá s obdobím, kdy si páry pořizují první dítě. Právě období prvního dítěte prodlužuje vztah přibližně asi o deset let, čili tady splývají dvě věci. Kdy je optimální se vzít a kdy si pořídit prvního potomka. Osobně si myslím, že to období nastává dříve, v mých statistikách se jeví jako nejstabilnější páry ty, které spolu začaly chodit někdy na střední škole. Vydrží nejvíc, mají velkou trvanlivost. Začínat s dětmi po třicítce je podle mě pozdě. Období, kdy je vhodné vstoupit do manželství je někdy po vysoké škole a poté by měl pár jít do reprodukce," vyjádřil se Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov by vztah spíše než věkem definoval dobou trvání vztahu. "Ten je vhodné zakonzervovat a sňatek stejně jako děti, má tendenci vztah konzervovat. Když si člověk dá pozor na vztahovou kázeň, vydrží celá léta," dodal uznávaný psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: