Ideální věk na svatbu: Vztahová terapeutka určila nejvhodnější období, kdy se vzít. Promluvil psycholog Jeroným Klimeš

Svatba - Ilustrační snímek
Svatba – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Pro někoho může být svatba životním milníkem, pro jiné zas tak hluboký význam mít nemusí. Starší generace byla zvyklá vstoupit do manželství v poměrně brzkém věku, mnohdy krátce po dosažení plnoletosti. Ale pro mladé může představa dne, kdy si řeknou s partnerem své »ano«, být otázkou vzdálené budoucnosti. Přesto podle odborníků existuje »ideální« věk na to, kdy tento zásadní životní krok učinit. Podle psychologa a zkušeného odborníka na vztahy Jeronýma Klimeše (54) to však není tak jednoznačné. "Začínat s dětmi po třicítce je podle mě pozdě. Období, kdy je vhodné vstoupit do manželství je někdy po vysoké škole a poté by měl pár jít do reprodukce," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vstoupit do manželského svazku raději dříve a riskovat ukvapenost a následný rozvod, nebo si počkat a jít do rizika, že člověk přijde o životní příležitost. Poměrně jasnou odpověď na to, kdy je vhodná doba plánovat svatbu a říci si s partnerem tu kouzelnou větu »v dobrém i ve zlém«, přinesla zkušená vztahová terapeutka Carrie Krawiecová z Birmingham Maple Clinic, kliniky duševního zdraví v Michiganu. Podle jejích zkušeností existuje věkové rozmezí, které se dá považovat za ideální pro vdavky či ženitbu.

"Ideální věk pro uzavření manželství je v rozmezí 28 až 32 let, kdy je nejmenší pravděpodobnost rozvodu v prvních pěti letech svazku. Vzniká představa, že lidé v tomto věku nejsou ani příliš staří, ale ani mladí," řekla Carrie Krawiecová, jak uvedl server Seattlebridemag.com.

Podle ní si lidé mezi 28 až 32 lety uvědomují rozdíl, který je mezi zamilovaností a láskou jako takovou – na to už jsou právě dostatečně »staří« a emocionálně vyspělí. Ale zase ne tak staří, aby se kvůli manželství nedokázali nějak změnit, upravit svoje návyky a přizpůsobit svůj dosavadní životní styl tomu druhému.

"Jedna věc jsou odhady, které se odvozují z nějakých biologických daností nebo ze statistických výpočtů. Zřejmě vzali rozvodovost párů a zjistili, v jaké věkové kategorii je nejmenší rozvodovost. Takže otázkou zůstává, čím je to zkreslené. Rozmezí 28 až 32 let se naprosto překrývá s obdobím, kdy si páry pořizují první dítě. Právě období prvního dítěte prodlužuje vztah přibližně asi o deset let, čili tady splývají dvě věci. Kdy je optimální se vzít a kdy si pořídit prvního potomka. Osobně si myslím, že to období nastává dříve, v mých statistikách se jeví jako nejstabilnější páry ty, které spolu začaly chodit někdy na střední škole. Vydrží nejvíc, mají velkou trvanlivost. Začínat s dětmi po třicítce je podle mě pozdě. Období, kdy je vhodné vstoupit do manželství je někdy po vysoké škole a poté by měl pár jít do reprodukce," vyjádřil se Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov by vztah spíše než věkem definoval dobou trvání vztahu. "Ten je vhodné zakonzervovat a sňatek stejně jako děti, má tendenci vztah konzervovat. Když si člověk dá pozor na vztahovou kázeň, vydrží celá léta," dodal uznávaný psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.