Imunita vůči covidu je podle studie delší, než jsme si mysleli. Přeočkovávat se bude kvůli mutacím, míní odborník

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2021

Pandemie koronaviru trvá už rok a půl, mezitím byl prostor k vědeckým studiím, které jsou stále rozsáhlejší. Ty nejnovější vyvracejí obavy z opětovné nákazy, odborníci v nich tvrdí, že imunita po prodělání covidu-19 či po očkování může vydržet mnohem déle, než si vědci původně mysleli. Podle studie zveřejněné časopisem Focus paměťové buňky mohou produkovat protilátky podle potřeby, mezitím přežívají v kostní dřeni. "Informace, které vědci mají, se posunují, protože infekce je tady delší dobu. Má-li ale být ochrana spolehlivá, je přeočkovávání pravděpodobné," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Podle nejnovějších studií může imunita proti nemoci covid-19, původně považována za rychle mizející, přetrvat i několik měsíců, rok, ne-li celý život. Odborníci upozorňují, že v průzkumu bude nutné pokračovat, neb se jim podařilo zkoumat omezený počet pacientů. Závěry tak nejsou definitivní. V České republice ale k přeočkování s největší pravděpodobností dojde s ohledem na mutace.

"Já si myslím, že je velmi pravděpodobné, že se bude přeočkovávat, už kvůli nejrůznějším mutacím. Samozřejmě informace, které vědci mají, se posunují, protože infekce je tady delší dobu. Jsou lidé, kteří už ji prodělali před delší dobou, lidé, kteří jsou déle očkovaní a z toho se dá vycházet. Má-li ale být ochrana spolehlivá, je přeočkovávání pravděpodobné," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK Milan Kubek.

Zatím není zcela známo, nakolik dosud vyvinuté vakcíny působí právě proti již vzniklým mutacím. S přicházejícím létem a obdobím dovolených se odborníci obávají rozšíření zmutovaných kmenů viru v Česku, protože právě kvůli nim se musí zvýšit i proočkovanost jako taková. Původně byla idea alespoň 70% naočkovaných obyvatel.

"Samozřejmě je potřeba hlavně proočkovat většinu populace. Ukazuje se, že ta většina bude muset být větší, než se původně předpokládalo. Klíčové bude naočkovat děti, jinak by mohly sloužit jako rezervoár viru a poskytnout prostor ke vzniku dalších mutací. Nebezpečné je i částečné očkování, které neposkytuje dostatečnou ochranu. Nevím kdy k přeočkování dojde, ale odhaduji, že první přeočkování proběhne někdy v zimě," doplnil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.