Imunolog Hořejší: Mutace delta je schopna infikovat plně očkované lidi. A virus mohou šířit kolem sebe

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Koronavirová epidemie se stala znovu hlavním tématem, protože počty nakažených i hospitalizovaných rapidně narůstají. Denně přibývají tisíce nových případů, které se blíží k hranici 10 000 a nemocnice po celé ČR začínají pociťovat tlak na kapacity a vznik covidových lůžek. Podle imunologa Václava Hořejšího (72) lze považovat za velký problém variantu delta, která v populaci dominuje a jejíž rychlé šíření může vést ke vzniku nových mutací. "Je schopna infikovat poměrně běžně plně očkované lidi. Kdybychom tady měli původní čínskou nebo italskou variantu, epidemická čísla by byla rozhodně menší," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Tisíce nových případů s koronavirem denně, ale i přibývání těžkých případů na jednotkách intenzivní péče a zvyšující se smutné číslo poukazující na počty zemřelých. V mezitýdenním srovnání byl počet nových nakažených o 230 případů vyšší. Počet hospitalizovaných s koronavirem se proti minulé neděli ale zvýšil ze 1700 na téměř 2700, přibližně 400 z nich je ve vážném stavu.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve své poslední zprávě uvedl, že nadále dominuje na území České republiky varianta delta (tzv. indická), kdy původní kmen a jeho další subvarianty představují 95 procent testovaných vzorků diskriminačních PCR testů.

Profesor imunologie Václav Hořejší, který patří mezi výrazné tváře mezi odborníky v epidemické době s koronavirem, je přesvědčen, že vysoký počet nakažených a rychlé šíření viru může vést k dalšímu vytváření nových mutací.

"Tahle možnost skutečně existuje. Některé varianty jsou nyní zkoumány, jestli nejsou podezřelé, že by například více unikaly působení protilátek vyvolaných očkováním nebo prodělání onemocnění covid-19. Zatím se neprokázalo, že by vznikla nějaká horší varianta, ale ono už i samotnou deltu lze považovat za dost špatnou, protože je několikanásobně infekčnější, než byly původní varianty, s nimiž to všechno začínalo. To je samozřejmě další zásadní příčina, že se nacházíme ve stavu, v jakém jsme. Kdybychom tady měli původní čínskou nebo italskou variantu, která u nás byla loni na jaře, tak by epidemická čísla byla rozhodně menší," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tzv. indická varianta má významný rys, který ji dělá nebezpečnější.

"Nakažlivější varianta delta je větším šiřitelem a hlavně je schopna infikovat poměrně běžně plně očkované lidi. Naprostá většina z nich neprodělá těžký průběh, ale mají v sobě ten samotný virus, jsou infikováni a mohou ho šířit kolem sebe. Což je velká komplikace, s níž je bohužel třeba počítat. Doufejme, že se ještě další a horší varianta už nevyskytne," vysvětlil renomovaný profesor imunologie z Akademie věd ČR pro ŽivotvČesku.cz.

Sám by očekával, že by se měl vývoj vakcín posunout dopředu a dát vzniknout novému očkovacímu preparátu, který by měl vylepšené vlastnosti a mohl koronavirus zcela odsunout mezi běžné respirační onemocnění.

"Mimochodem bych docela očekával, a doufám v to, že se vyvíjí nějaké nové generace vakcín, které by byly univerzálnější a fungovaly lépe i proti deltě. Zatím se nejedná o žádný urgentní úkol, protože současné vakcíny účinkují dobře i vůči deltě. Nicméně nová vakcína by mohla pravděpodobně zabránit tomu, že by delta nadále infikovala i ty očkované jedince, i když většinou bezpříznakově," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.