Imunolog Václav Hořejší zhodnotil vývoj epidemie. Rozvolnění je riziko, ale nemusí dopadnout špatně, míní

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2021

Epidemická situace se den ode dne zlepšuje a příznivý vývoj potvrzují také čísla nakažených a těch, kteří jsou kvůli covidu-19 hospitalizováni v nemocnici. Brzy uplyne již pět měsíců, co v Česku probíhá očkování. Dosud bylo naočkováno více než 3 800 000 osob, jak vykazují data ministerstva zdravotnictví. Profesor imunologie Václav Hořejší (71) vnímá současný trend optimisticky a věří, že mu nezabrání ani poměrně rychlé rozvolňování, o kterém rozhodla vláda. "Bylo by to na politickém rozhodnutí, co dál - v případě, že by se pozitivní trend zarazil a čísla by stagnovala, nezlepšovala by se nebo by se dokonce trochu zhoršovala. To je mnohdy o rozhodnutí politiků a je to kompromis mezi zdravotnickým a ekonomickým hlediskem," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda se rozhodla rozvolňovat a kromě škol, obchodů a některých služeb se to již za pár dní bude týkat také otevření zahrádek restaurací. Následovat bude také zmírnění opatření v rámci kulturních akcí a Česko by se mělo postupně vracet k normálnímu životu.

"Situace vypadá nadějně. Ten trend vypadá dobře - otázka je, jestli se to teď po aktuálních rozvolněních nějak nezarazí. I kdyby ano, tak je to úplně jiná situace, než byla ještě před pár měsíci. Nyní už je velká většina hlavně rizikových skupin naočkována. Hlavní problém nikdy nebyl v tom, kolik máme celkově případů, ale skutečnost, kolik je vážných a velmi vážných případů. I za předpokladu navýšení počtu celkových případů si myslím, že bychom se už nedostali do kritické situace se zahlcením nemocnic - ani bychom se k ní nepřiblížili," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vše je v rukou vlády.

"Bylo by to na politickém rozhodnutí, co dál - v případě, že by se pozitivní trend zarazil a čísla by stagnovala, nezlepšovala by se nebo by se dokonce trochu zhoršovala. To je mnohdy o rozhodnutí politiků a je to kompromis mezi zdravotnickým a ekonomickým hlediskem," zhodnotil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, co by se dělo v případě nečekaného vývoje epidemie.

Václav Hořejší je po letech v ředitelské pozici v Ústav molekulární genetiky AVČR opět v laboratoři a vědecká práce ho...

Zveřejnil(a) Vědavýzkum.cz dne Středa 10. dubna 2019

Sám byl vždy zastánce opatrného přístupu, ovšem ve zcela jiné situaci. "Bylo to v době, kdy hrozilo, že jakmile se zase zhorší čísla, bude skutečně hrozit to, čeho jsme se nejvíce obávali – v minulosti už jsme opravdu stáli na pokraji kolapsu zdravotnictví. Myslím si, že nyní něco takového už skoro jistě nehrozí. Jsem názoru, že rychlé rozvolňování, o kterém vláda rozhodla, je sice určité riziko, ale s opatrným optimismem bych řekl, že by to nemuselo dopadnout špatně," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz renomovaný profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, který v letech 2005 až 2017 působil jako ředitel Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.

"Jsou dvě věci, které přispěly k příznivému vývoji epidemie. Jedna z nich je, že před několika týdny v době vrcholení poslední vlny byla nasazena protiepidemická opatření, která zabrala. Druhá věc, která je svým významem podobná očkování je fakt, že možná odhadem dva miliony lidí, možná víc, onemocnění covid-19 prodělaly. Tito lidé jsou tudíž do značné míry chráněni před opakováním infekce. Mají díky ní už získané protilátky. To jsou faktory, které přispěly k tomu, že nyní je situace relativně dobrá," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.