Indicie máme, ale chybí nám svědectví, říká mluvčí policie o požáru v Českém Švýcarsku. Příčinu odhalí až dohašení

Hřensko, požár
Hřensko, požár
Foto: Jiří Meixner / iDNES.cz / Profimedia
Eliška Reiglová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2022

Policie má určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo, co bylo příčinou rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Policie bude pátrat po ohniscích požáru, vyšetřování v místě ale může nastat až po uhašení. Ke konci boje s požárem by mohlo podle meteoroložky Dagmar Honsové přispět počasí v následujících dnech. "V pátek začne přes území ČR postupovat frontální systém, v pátek a také v sobotu očekáváme mnoho oblačnosti, srážek a také bouřek," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Při vyšetřování vzniku požáru, který zasáhl 1000 hektarů národního parku České Švýcarsko, se bude policie zajímat o ohniska. Zatím se ale do lokality nemůže dostat. Průzkum, do kterého budou nasazeni i policejní psi, může začít až po dohašení. K tomu by byl velmi nápomocný déšť, který může pomoct nejen zkropit samotné zasažené prostředí, ale také podmáčet okolí tak, aby se požár dál nešířil.

"V pátek začne přes území ČR postupovat frontální systém, v pátek a také v sobotu očekáváme mnoho oblačnosti, srážek a také bouřek, srážkové úhrny by mohly být zejména na Moravě i vyšší," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, jaká je v následujících dnech pravděpodobnost příchodu srážek.

Policejní mluvčí Daniel Vítek z Ústeckého kraje promluvil o tom, že policii zajímají i svědectví lidí, kteří viděli, odkud se oheň začal nejdříve šířit. Pomoci by jim mohly také informace o tom, kde byla na začátku největší intenzita hoření.

"My nějaké indicie máme, ale konkrétní svědectví, která by nám dopomohla k objasnění totožnosti nějaké osoby, tak zatím nemáme," řekl Daniel Vítek novinářům. Případ policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Policie v okolí požáru dohlíží na uzavírky silnic a hlídá místa, odkud byli obyvatelé evakuováni. Podle Vítka zatím policisté nezaznamenali žádný případ krádeží či rabování. U uzavřených silnic policisté žádné zásadní problémy neřešili, lidé podle mluvčího uzavření oblasti akceptují.

Rozsáhlý požár likvidují hasiči od neděle. Z ohrožených vesnic muselo odejít kolem 450 lidí, část z nich byli turisté. Dnes je nasazeno asi 450 hasičů, pomáhá také sedm vrtulníků a čtyři letadla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.