Indická mutace je skutečnou hrozbou. Má zásadní klinický význam, tvrdí Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2021

Od úterý je zakázáno cestovat do Indie. Zařadí se mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Do České republiky se z Indie budou moci vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Třetí PCR test budou muset lidé absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě. Nad indickou mutací zatím visí více otazníků než kolik je známých odpovědí, podle epidemiologa ale mají klinický význam. "První část umožňuje viru, aby se vyhnul imunitní odpovědi a má v podstatě parametry jako jihoafrická mutace. Druhá způsobuje to, že se rychleji šíří populací," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57).

V ČR se vyskytly dva případy podezření na indickou mutaci. V zemi dochází denně k poklesu nově nakažených a proto je každá mutace obávanou hrozbou, která by mohla zhatit rozvolňovací strategii. O mutaci z Indie se toho zatím příliš neví a vědci ji budou ještě více poznávat, je ale jisté, že určité nebezpečí představuje. I proto je od dnešního dne zakázáno do Indie cestovat.

"Indická mutace se nazývá dvojitou mutací, byť ten název není úplně korektní, protože většina mutací je kombinací různých mutací, totéž platí pro tu indickou. Pravdou je, že obě mutace, které tam jsou, mají zásadní klinický význam. První část umožňuje viru, aby se vyhnul imunitní odpovědi a má v podstatě parametry jako jihoafrická mutace. Druhá způsobuje to, že se rychleji šíří populací," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

V Evropě už bylo několik případů nákazy indickou mutací zaznamenáno, ne ale v takovém měřítku, aby mohli odborníci určit, nakolik bude nadále ovlivňovat šíření koronaviru.

"Ta mutace už se šíří do Evropy, v Británii bylo zachyceno asi 50 případů, my jste tady měli 2. Zatím je z Indie zřejmé, že se šíří opravdu rychleji, ta rychlost je vyšší asi o 20%. Na druhou stranu, klinicky u ní ne vždy dochází k závažnému onemocnění, je tam řada lehkých či bezpříznakových případů. Ještě se nepochybně bude vědecké poznání rozšiřovat, až se bude mutace šířit v západní Evropě či Spojených státech, v tuto chvíli ještě nejde s jistotou říci, to jaké míry bude zásadně ovlivňovat další šíření," doplnil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.