Inflace finančně ničí Čechy, hrozí propouštění zaměstnanců, Vánoce budou drahé a chudé. Ekonom Lukáš Kovanda poradil, kdy je nejchytřejší začít s nákupy dárků

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2022

Odbory a zaměstnavatelé žádají vládu o svolání mimořádného jednání tripartity na září kvůli zdražování. Hrozí podle nich propouštění zaměstnanců. V tiskové zprávě to sdělila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Růst spotřebitelských cen v Česku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) už rok zrychluje. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta. Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl minulý týden uvedl, že inflace může na podzim dosáhnout až 20 procent. S tím souhlasí ekonom Lukáš Kovanda, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že Čechy letos čekají Vánoce nejdražší v historii a nejchudší za poslední roky. Poradil, kdy začít nakupovat dárky, aby se lidé vyhnuli ekonomicky náročným situacím.

Kvůli rostoucímu trendu cen za energie očekávají analytici pokračování růstu inflace. Na to reaguje řada subjektů. Na společném jednání se v úterý sešli předseda ČMKOS Josef Středula, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner. "Velmi rychle jsme se shodli na tom, že požádáme vládu o svolání mimořádné tripartity na začátek září. Důvodem je vážná situace v ekonomice, vážná situace mezi lidmi a očekávání hrozby více než dvacetiprocentní inflace," sdělil Středula.

"Pokud dojde ještě na další zhoršení ekonomické situace, očekáváme tlak na propouštění zaměstnanců," doplnil šéf odborů. "Vláda musí začít jednat. Dosud nedala ničím najevo, jak by chtěla inflaci, zdražování a jejich dopady řešit," uvedl.

Ekonom Lukáš Kovanda neočekává, že by mzdy rostly, naopak očekává, že letošní Vánoce budou pro řadu lidí ekonomicky náročné. "Nadcházející Vánoce budou nejdražší v historii České republiky a bude to dáno tím, že inflace do té doby zrychlí. Vánoce budou po ekonomické stránce nepříjemné také tím, že lidé budou mít málo peněz v reálném vyjádření, což znamená, že jak všechno zdraží, ale mzdy se nezvýší o tolik, tak lidé budou reálně chudší. Budou to nejdražší Vánoce v historii a jedny z nejchudších Vánoc za poslední roky," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda už pro zmírnění dopadů inflace zavedla mimořádný příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl v pondělí na sociální síti Twitter, že úřady práce zatím poslaly rodinám přes 128.000 těchto příspěvků. Automaticky podporu dostávají domácnosti, které v červnu pobíraly dětské přídavky. Podle podkladů k zákonu by jednorázovou podporu 5000 korun mohlo v Česku získat celkem 1,6 milionu dětí. Výdaje budou činit asi 7,8 miliardy korun.

Ohledně Vánoc pak ekonom Lukáš Kovanda na dotaz redakce doporučil lidem, kdy by měli začít nakupovat na Vánoce, aby se vyhnuli finančně náročným situacím.

"Lidé by měli začít nakupovat už teď, jednak je možné další zdražení, ale především tím, že začnou nakupovat už teď, tak si výdaje rozloží do delšího časového horizontu. To znamená, že následně nebudou tolik zasaženi zdražením a také navýšením plateb na zálohách za energie. Pokud si to rozloží, budou nakupovat postupně, učiní lépe. Jde o to, aby se jim nesešly před koncem roku najednou navýšené účty za energie, a pokud by k tomu nakupovali dárky, tak by to pro mnohé nemuselo být vůbec finančně příjemné a pro některé by to byly ještě více chudší Vánoce, než budou," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.