Inflace se letos dotkne samosběru jahod. Červená dobrota o pár korun zdraží, uvedli pěstitelé

Samosběr jahod
Samosběr jahod
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2023

Milovníci jahod každoročně využívají možnosti samosběrů. Start se dá s ohledem na počasí očekávat na konci května, případně začátkem června. Letos ale červená dobrota podraží. "Loni jsme měli kilogram jahod samosběru za 69 korun, letos to bude určitě výše. Finální částku ještě ale nevíme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz zaměstnankyně společnosti Berry Service z Břežan. Podobně jsou na tom i jiní pěstitelé.

Sladké plody jahodníku se v Česku těší velké oblibě, ať už je lidé konzumují jenom tak, nebo je používají na výrobu nejrůznějších pochutin. Zahájení letošní sezóny proběhne na přelomu května a června.

Zdražování napříč všemi oblastmi se dotkne i oblíbeného ovoce. Oproti minulému roku, kdy se ceny pohybovaly v rozmezí zhruba od 50 do 80 korun za kilogram, si čeští zájemci o samosběr budou letos muset připlatit.

"Finální ceny ještě nejsou stanovené. V loňském roce jsme prodávali kilogram jahod samosběru mezi 70 až 80 korunami. Start sezóny očekáváme v červnu," uvedla na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz pokladní ze samosběru ve Starém Kolíně s tím, že se navýšení cen dá pravděpodobně očekávat. O kolik, to neuvedla. "Uvidíme podle úrody," doplnila.

Podobná situace je i ve Vraňanech. "Asi jako většina pěstitelů ještě nemáme finální ceny, bude záležet na úrodě. Je pravděpodobné, že o pár korun dojde k navýšení. Loni jsme prodávali za 65 korun kilogram v začátku, následně, když plody už byly drobnější, tak za 50 korun za kilogram," sdělila pro ŽivotvČesku.cz zaměstnankyně společnosti Saga Seed ve Vraňanech.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 12,7 procenta, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než v březnu. Toto zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení. V potravinách zmírnila svůj cenový růst většina položek spotřebního koše, uvádí zpráva Českého statistického úřadu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.