Inflace válcuje vše, co jí přijde do cesty. Čím dál větší vrásky dělá výrobcům piva a vína, kteří s ní statečně bojují. Pro další rok ale panuje nejistota

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2022

Letošní vinařská sezóna je v plném proudu. Teplé a suché počasí hroznům prospělo, a tak by měla být produkce tuzemského vína podobná jako loni. Oproti předchozímu období ale musí vinaři bojovat s inflací. Český statistický úřad udává pro červenec meziroční růst spotřebitelských cen v České republice o 17,5 procenta. Stejný problém začíná dopadat také na cenu pěnivého moku, a to nejen točeného, ale i lahvového. Vlna zdražování v tomto případě proběhla už na začátku roku, a pokud přijde ještě letos další, výrobci z obou skupin nechtějí ceny produktů zvyšovat. "Pro další růst cen už nevidím prostor," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jakub Šamšula, majitel stejnojmenného vinařství. Jeho slova potvrzují i další zástupci z oboru vinařství a pivovarnictví.

Meziroční inflace v ČR v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku.

Vinaři zdražili už na začátku roku, průměrně o 5 až 10 procent, dalšímu nárůstu cen se pravděpodobně do budoucna nevyhnou. Ceny obalů, a to jak skla, tak kartonů, vylétly do závratných výšin. Podobně tomu je s energiemi či cenami vstupních surovin.

To ostatně potvrzuje i majitel vinařství Šamšula z oblasti Čejkovic. Navýšení cen ale přesto v nejbližší době neplánuje. "Letos už jsme jednou jemně zdražili, zhruba do 10 procent. Přestože náklady na energie, obaly, postřiky a tak dále strmě rostou, letos už ceny zvedat nebudeme. Není na to prostor. Co bude v příštím roce, ale nedokáže teď nikdo odhadnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jakub Šamšula.

Dobrou zprávou pro vinaře i zákazníky je, že vína by mělo být letos dostatek. Horké počasí plodům vinné révy neublížilo, takže pokud před podzimní sklizní nepřijdou dlouhotrvající a vydatné deště, dá se mluvit o dobré sezóně.

"Letošní sucho a teplo naštěstí hrozny, které mají hluboké kořeny, nijak nepostihlo. Horší byly kroupy, které například u nás v Čejkovicích byly hned třikrát a poškodily 20 až 50 procent hroznů. Naštěstí v době, kdy byly ještě bobule malé, takže sklizeň by neměla být významně nižší. Důležité ale bude, jaké počasí přinese září. Kdyby hodně pršelo, hrozny shnijí," popsal pro ŽivotvČesku.cz majitel vinařství.

U piva je situace zatím podobná. Největší český pivovar, kterým je Plzeňský Prazdroj, zdražil v dubnu půllitr čepovaného piva u všech svých značek, což jsou Pilsner Urquell, Radegast, Velkopopovický Kozel, Gambrinus a nealkoholický Birell, o korunu. Zvýšení se tehdy týkalo jen zlatého moku v sudech a tancích.

Od jara ale výrazně náklady na výrobu vzrostly. Zda se mají zákazníci obávat dalšího zdražení, je zatím nejisté. "S výrazným a dlouhodobým růstem cen vstupů se potýká celá česká ekonomika, pivovarnictví a včetně nás nevyjímaje. Omlouváme se, ale naše cenová politika je součástí dlouhodobé strategie společnosti a jakékoliv změny dopředu nekomentujeme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí plzeňského pivovaru Zdeněk Kovář.

Minipivovary pravděpodobně ale dosavadní ceny nebudou schopny dlouho udržet. Přesto by zdražení nemělo přijít dříve než na začátku příštího roku.

"Pivo patří v letošním roce k nejméně zdražovaným potravinám vůbec. Je vidět, že pivovarníci jsou poctiví a cenu zvyšují jen v opravdu nejnutnějším případě a v nezbytné výši. Náklady rostou postupně, a to podle toho, kdo měl jak nasmlouvané energie. Očekáváme výrazný nárůst cen surovin po letošní sklizni, tedy zejména sladu, a od ledna většině z nás naskočí nové ceny energií. Vzhledem k nejasné situaci zejména s energiemi je nyní těžké odhadovat, o kolik budeme muset zdražit a kdy," napsal redakci ŽivotvČesku.cz Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSMP).

Růst cen by se měl poté promítnout jak do čepovaného piva, tak lahvového a plechovkového. Velké i malé pivovary také stále bojují s nižší spotřebou piva. Po předchozích dvou letech plných restrikcí pivovary doufaly, že se vrátí na předcovidová čísla.

"Naše celkové dosavadní prodeje za prvních sedm měsíců letošního roku překonaly stejné období loni, pořád jsou ale pod úrovní roku 2019," odpověděl redakci ŽivotvČesku.cz mluvčí Plzeňského Prazdroje.

Podobně to vidí i zástupce českých a moravských minipivovarů. "Letos sice již nejsou omezení žádná, ale zase lidé mohou v klidu vycestovat a vynahrazují si zákazy z minulých let, tudíž neutrácí v Česku, jejich chování je naprosto jiné než před pandemií, navíc umocněné inflací. Dovolím si ale nyní tvrdit, že letošní sezóna zatím navzdory všemu špatnému vypadá pěkně," dodal pozitivně prezident ČMSMP Michal Voldřich.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.