Ivan Bartoš exkluzivně: Riziko druhé vlny tady je. Česko ale nesmí reagovat vypnutím ekonomiky
Ivan Bartoš exkluzivně pro Život v Česku popsal rizika druhé vlny koronavirové epidemie. Předseda České pirátské strany rovněž řekl, jak si vysvětluje pokles preferencí. Spousta vládních návrhů prý původně pocházela z pirátského pera, ale ministři si je nakonec přivlastnili.
Přijde podle vás druhá vlna koronaviru? Mají se lidé něčeho takového bát?
"Pokud se podíváme na situaci v zemích, kde započala epidemie koronaviru dříve, nebo na vývoj u jiných epidemii třeba nejznámější španělské chřipky, je zřejmé, že riziko druhé vlny zde je. Proto jsou důležitá opatření typu chytrá karanténa, efektivní trasování, schopnost rychle a adresně testovat a připravenost zdravotních zařízení. Česká republika nemůže reagovat novým vypnutím ekonomiky a plošnou karanténou."
Jak si vysvětlujete pokles preferencí během koronavirové krize? Pirátům a dalším opozičním stranám klesají, těm vládním naopak rostou.
"Piráti od počátku přistoupili k řešení nástupu pandemie velmi konstruktivně a začali komunikovat s vládou a jednotlivými ministry. Ostatně řada kompenzací a nutných změn pochází z našich původních návrhů, i když nakonec byla předložena vládou, nebo si je přisvojili vládní poslanci. Problém je, že díky tomuto PR přístupu vlády se pak na ně čekalo o měsíc déle. Včasná pomoc je však pro lidi a firmy zcela klíčová."
Například?
"Příkladem bylo třeba ošetřovné pro OSVČ, či následně DPP a DPČ, kteří si platili pojištění. Ovšem kompenzační bonus stále DPP a DPČ nedostali. Na těch 150 000 lidí vláda úplně zapomněla, přitom mezi ně patří senioři, kteří si přivydělávají k nízkým důchodům, invalidé či ženy na mateřské. U dohodářů stále svádíme boj i o kompenzaci 15 000 měsíčně, ale je to již měsíc a půl. Podobné je to i s kompenzacemi komerčních nájmů. To předložila ve společném návrhu opozice a již dvakrát ho mohla sněmovna schválit. Pan ministr Havlíček však o návrhu začal hovořit až o tomto víkendu. O všem jsme vždy informovali na našem webu."
Jakými dalšími způsoby jste se jako strana do boje s koronavirem zapojili?
"Hodně zabrali i Pirátky a Piráti v regionech, a to jak politicky, tak zejména v praktické části přímo směrem k lidem zasaženým krizí od sběru notebooků pro rodiče, jejichž děti neměly na čem dělat úkoly, tisknutí šítů, organizací dobrovolníků pro roznos nákupů seniorům, informační podporu, šití roušek pro lidi instituce včetně nemocnic, až třeba pro naše nemocniční klauny, kteří přešly kvůli omezení návštěv na online vysílání."
Piráti se podílejí na řízení Prahy, jak situace podle vás metropole zvládla?
"Příkladný byl podle mě postup primátora Zdeňka Hřiba a Prahy. Po té, co Praha zřídila vlastní krizová štáb vyhlásil povinnost zakrytí úst při cestování MHD, zřídila se pražská infolinka, Praha vyšla vstříc podnikatelům, kteří mají provozovny a obchody v pronájmu v domech města, nebo realizovala spolu s MPO speciální COVID pro firmy, které byly z celostátního vyloučeny, neboť COVID II se nevztahoval na firmy se sídlem v Praze."
Nemrzí vás, že přesto rostou preference hnutí ANO a ne Pirátům?
"Že má vládní ANO vysoké preference? Myslím si, že měřit zvládnutí pandemie přes preference stran, je naprosto zcestný přístup. Bohužel jsem přesvědčen, že některá rozhodnutí vlády byla právě tímto motivována."
Možná jste svoje výsledky nedokázali tak dobře prodat...
"Prezentace práce opozice v době nouzového stavu obtížná, neboť díky přístupu vlády do médií, kdy prakticky každý den vystupuje v hodinových tiskových konferencích jako celek, nebo její ministři individuálně, je její viditelnosti obrovská a často jste tlačeni do reaktivního režimu, přitom máte plán a agendu, která je jasná. Psal jsem to i spoustě lidí, kteří se na mě obraceli v emailech či na Facebooku s kritikou malé viditelnosti Pirátů. Na rozdíl od pana premiéra nebo ministra si nemůžeme objednat večerní projev na 3 kanálech zároveň ve stejný čas. My si však nestěžujeme. Podle mě je důležitá práce, která je za námi vidět a efekt, který tato práce má na život lidí. Dlouhodobě je pro mě tento přístup zcela zásadní. Jakmile se nahánění bodíků a závislost na preferencích stane politickým cílem, stává se politika prázdnou."
Změní koronavirus některé politické postupy v Česku už napořád?
"Podle mě je důležité se zaměřit nejen na současnost, ale už řešit budoucnost ve větším časovém horizontu. Na rozdíl od Vlády jsme představili jasný plán Budoucnost řešíme teď, který se soustředí na oblasti jako je zdravotnictví, vzdělávání, sociální soudržnost, ekonomika ale hlavně modernizace státu skrze digitalizaci. Teprve krize ukázala, jak žalostně a pomalu předchozí i současná vláda postupuje. Musíme tedy v následujících letech zjednodušovat komunikaci s úřady, nabídnout služby, kdy lidé nemusí běhat po úřadech a shánět razítka, plnit čekárny lékařů. Těmito směry by měly směřovat miliardové investice, které stát plánuje."
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.