Ivan Bartoš otevřeně o kauze Vrbětice za Sputnik. Vše stále jasněji ukazuje na to, že Jan Hamáček lhal, říká

Se svolením Ivana Bartoše
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 17. 5. 2021

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (42) dál čelí otázkám kolem plánované cesty do Ruska. Podle opozičních politiků jsou v jeho verzi o »kamufláži« trhliny. "Vše stále jasněji ukazuje na to, že pan vicepremiér lhal. A následně nedokázal plánovanou cestu věrohodně vysvětlit, k čemuž ho skrz média vyzývali i někteří jeho vlastní straníci. Podle nás je tak na místě rezignace," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš (41).

Jan Hamáček stále věrohodně nevysvětlil, proč plánoval cestu do Moskvy, i když podle časové osy již musel vědět, že podle poznatků Bezpečnostní informační služby stáli za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích ruští agenti.

Jan Hamáček odmítl závěry novináře Janka Kroupy a webu Seznam Zprávy, že chtěl dělat v Rusku politický obchod a za dodávku vakcíny Sputnik V měl nabízet utajení ruské linky ve Vrběticích. Jan Hamáček na autory reportáže i na vydavatele podal trestní oznámení a požaduje deset milionů korun jako odškodné.

Opozice a také někteří členové ČSSD nejsou spokojeni s tím, jak ministr vnitra kauzu interpretuje a nevěří, že celá cesta do Ruska měla být pouze kamufláží, jak se bezpečně spojit s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou.

"Již v minulosti jsme upozorňovali na řadu nesrovnalostí okolo cesty Jana Hamáčka do Moskvy a na nutnost celou věc objasnit. Při výbuchu ve Vrběticích totiž zemřeli dva lidé a došlo k miliardovým ztrátám. Plánovaná cesta pana vicepremiéra do Ruska, kdy již o incidentu věděl, tak vzbuzuje řadu závažných otázek. Žádali jsme proto o projednání na plénu a výboru pro obranu. Obdržené informace na výborech a i zprávy z médií bohužel jen podpořily náš názor, že se pan vicepremiér na cestu do Moskvy skutečně připravoval a nešlo o žádnou kamufláž, jak se snažil tvrdit," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, který má o Hamáčkově verzi výrazné pochybnosti.

"Vše tak stále jasněji ukazuje na to, že pan vicepremiér lhal. A následně nedokázal plánovanou cestu věrohodně vysvětlit, k čemuž ho skrz média vyzývali i někteří jeho vlastní straníci. Podle nás je tak na místě rezignace," řekl předseda strany, která v koalici se STAN má podle předvolebních průzkumů »našlápnuto« k vítězství v podzimních volbách.

Vydrželi spolu dlouhých 7 let, ale nakonec jejich vztah dojel na konečnou. Muzikant Felix Slováček (77) a Lucie Gelemová (38) se rozešli. Krásná umělkyně toužila po rodině, na muzikantovi se začal projevovat vyšší věk. "Jsem nyní v Arménii, vracím se 24. května," uvedl Felix Slováček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vyjádření chystá na pozdější dobu.

Opozice také Janu Hamáčkovi vyčítá, že místo toho, aby chránil zájmy a bezpečnost českých občanů, tak řeší vnitrostranické spory. "I poté, co obdržel informace o incidentu ve Vrběticích, se rozhodl odvolat z postu ministra zahraničí Tomáše Petříčka. A to pouze kvůli vnitrostranické rivalitě. To je ve chvíli, kdy nás čeká obrovská diplomatická a bezpečností krize, nepřijatelné. Později odvolal i pardubického hejtmana Netolického z dozorčí rady České pošty a to proto, že promluvil do médií o cestě pana Hamáčka do Moskvy. Potvrdila to takto i ministryně Jana Maláčová v Otázkách Václava Moravce," popsal šéf nejsilnější opoziční strany pro ŽivotvČesku.cz.

Předseda Pirátů se také na základě uveřejněných informací domnívá, že za pozadím plánované cesty do Moskvy mohou stát hradní kruhy. "Překvapivé není ani zapojení Hradu do celé akce. Proruský příklon pana Zemana je dlouhodobě známý, tvrdě odmítáme především jeho snahu o zlehčování či relativizaci incidentu ve Vrběticích a podkopávání nohou naší diplomacii," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu