Ivan Bartoš poslal premiérovi předžalobní výzvu kvůli migrantům. Požaduje omluvu. Tohle v dopise píše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2021

Pirátům došla trpělivost s výroky premiéra Andreje Babiše (66), který opakovaně tvrdí, že Pirátská strana chce zdanit přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Předseda strany Ivan Bartoš (41) pro ŽivotvČesku.cz ukázal dopis, který je označen jako předžalobní výzva s žádostí o omluvu. "Andrej Babiš šíří falešné zprávy o Pirátech dlouhodobě. Ve čtvrtek během hlasování o nedůvěře vlády to ale překročilo únosnou mez," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, proč už se Piráti rozhodli věc oficiálním způsobem.

Dopisem se předseda Pirátů obrátil na premiéra Andreje Babiše jako na fyzickou osobu a očekává, že dojde k omluvě. Dále také, že dojde ke stažení jeho příspěvku na Twitteru. "Vláda v čele s premiérem zcela selhala v boji proti koronaviru a ochraně našich obyvatel, stejně tak má na kontě celou řadu skandálů jako střet zájmů, obvinění z dotačních podvodů, tlak na státní zástupce a mnohé další. Místo přijetí odpovědnosti se Andrej Babiš snaží obviňovat ze svých selhání koalici Pirátů a Starostů a odvádět tak pozornost veřejnosti. Neštítí se zveřejňovat dezinformace a co hůř – strašit jimi lidi, kteří už tak mají kvůli pandemii obav přehršle. Takové jednání je zcela nepřijatelné a je třeba se mu v zájmu naší země postavit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, proč se rozhodl napsat dopis šéfovi hnutí ANO a dopis redakci zaslal.

"Andrej Babiš šíří falešné zprávy o Pirátech dlouhodobě. Ve čtvrtek během hlasování o nedůvěře vlády to ale překročilo únosnou mez, když napsal na Twitter komentář, v němž lže, že má naše strana v úmyslu nastěhovat lidem do bytů migranty. Nic takového Piráti v programu samozřejmě nemají, nikdy neměli a mít nebudou a pan Babiš i jeho kolegové to moc dobře vědí. Je nepřípustné, aby sám premiér jednal jako dezinformátor. My děláme a chceme slušnou politiku, vedeme férovou předvolební kampaň. K tomu samému vyzýváme také ostatní. Této vládě jsme mnohokrát nabízeli pomocnou ruku, předkládali jí smysluplné návrhy, jednáme konstruktivně. Odmítáme ale tolerovat manipulaci s voliči a šíření poplašných zpráv, proto jsme zaslali panu premiérovi předžalobní výzvu a žádáme omluvu i stažení lživého postu," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů.

Piríti odmítají tvrzení premiéra, a to s odkazem na program, který nic podobného neobsahuje. Ve čtvrtek Andrej Babiš na svém Twitteru uvedl: »Piráti, chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta«.

Paradoxem je, že sám v minulosti ve své knize označoval sdílení věcí za bezvadnou věc, které může využít ještě někdo jiný. Babiš v reakci na dopis uvedl, že Piráti dál jedou jako profesionální udavači. Opakovaně v minulosti o straně uvedl, že ho do Bruselu v souvislosti s auditem Evropské komise »udávají« v souvislosti s jeho střetem zájmů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.