Ivan Vyskočil: Máme důvodné podezření, že smrt mého syna nebyla sebevražda. Tělo syna jsme uložili do pohřebního ústavu

Ivan Vyskočil
Ivan Vyskočil
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

Smrt podnikatele a šéfa dopravní skupiny BusLine Jakuba Vyskočila (†46), který oficiálně na začátku května spáchal sebevraždu, je ve skutečnosti nadále plná otazníků. Nepochopitelná je zejména pro jeho otce Ivana Vyskočila (76), který redakci ŽivotvČesku.cz svěřil, že začíná silně pochybovat o tom, že by úmrtí jeho syna byla sebevražda. "Máme důvodné podezření, že smrt mého syna nebyla sebevražda," řekl herec pro ŽivotvČesku.cz.

Úmrtí šestačtyřicetiletého podnikatele za sebou zanechalo řadu nezodpovězených otázek. Jakub Vyskočil ve firmě BusLine, která je jedním z největších autobusových dopravců v ČR, vystupoval jako vlastník od roku 2014. Ohledně ovládnutí společnosti jeho osobou se vedly dlouhé roky spekulace, že je takzvaný »bílý kůň«. Podle těchto tvrzení měl firmu s miliardovým obratem skrytě řídit liberecký podnikatel Jiří Vařil, o němž se syn herce Ivana Vyskočila v dopise na rozloučenou, který má redakce k dispozici, poměrně často vyjadřuje.

"Mnohé indicie ukazují, že naše důvodné podezření je správné, a jsme zklamaní z toho, že v jednom případě je nařízena soudní pitva a ještě týž den je výsledek, kdežto v našem případě, kdy můj syn psal v únoru, že se obává o život, nebyla nařízena soudní pitva, byla nařízena jen zdravotní pitva, která neřeší věci, jako je střelný kanál, který ukazuje, jestli sebevraždu spáchal, či nespáchal. Výsledky zdravotní pitvy jsme dostali navíc po šesti nedělích a soudní pitvu nám stále zamítají, nechtějí ji povolit a my se obracíme na vyšší orgány, aby práci policie prověřily," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Vyskočil s tím, že pohřeb byl, ale tělo syna nebylo ani uloženo do země, ani spáleno.

Do doby, než Jakub Vyskočil převzal společnost, ji ovládal již zmíněný podnikatel Jiří Vařil, který následně ve firmě přestal figurovat. Právě v červenci 2014 vstoupil v platnost zákon o zrušení akcií na doručitele, které do té doby umožňovaly skrývat skutečné vlastníky firem. Zákaz těchto akcií měl vést ke zprůhlednění podnikatelského prostředí, a to zejména při zadávání veřejných zakázek. 

"Děsí mě, že jak zemřel Petr Adam z kauzy Hlubuček, tak soudní pitvu nařídili a týž večer měli výsledky. Oproti tomu my jsme dostali výsledky zdravotní pitvy až po šesti nedělích a soudní pitva stále nebyla nařízena. Další věc je, jak je to necitlivé k rodině, tedy k jeho partnerce Blance, ale i ke mně. Chudák leží šest neděl v pohřebním ústavu, nemohou ho ani spálit, ani pohřbít, každé pondělí tam chudinka Blanka běží a prosí je, aby ho tam ještě nechali. A už chceme, aby to prošetřily nějaké vyšší orgány," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Vyskočil. Podle informací redakce věc byla policií uzavřena jako sebevražda.

O společnosti BusLine se během působení Jakuba Vyskočila v roli majitele několikrát psalo v médiích, a to v souvislosti s vyšetřováním policie. V roce 2018 byla společnost obviněna pro podezření z trestného činu pletich ve veřejné soutěži. Za pozornost také stojí, že BusLine sponzoroval jablonecký klub bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty (57) nebo liberecké Bílé Tygry patřící Syneru.

Jakub Vyskočil, majitel společnosti BusLine holding, jen pár dní před svou smrtí u notáře ustanovil možnost jednat za firmu i jednomu ze svých podřízených manažerů - provoznímu řediteli Michalu Hančovi. Ve čtvrtek 5. května ho jmenoval do funkce jednatele BusLine holding, vyplývá tak z notářského zápisu, který má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici. Firmu, přes kterou ovládá všechny dcery patřící do skupiny BusLine, tak připravil na situaci, kdy by se ocitla jinak zcela bez jednatele.

Dopis na rozloučenou, který napsal Jakub Vyskočil:

"Jediné, co jsem opravdu chtěl, je vybudovat stabilní firmy, co by se rozvinuly v něco, co umí spolupracovat a vzájemně si neškodíme s kraji a našimi objednateli. Vařil chtěl jen moc, krást z levých faktur a ovládat. Těšilo ho, že je za bosse a kápa, ale to víš, že na to já nikdy nebyl. Poskytla jsi mi skoro 14 let krásného života, jsi vzácná čistá duše a tvá rodina je oáza klidu a slušného chování. Já jsem prostě tu míru hnusu v práci - myslím tím Vařila, už nemohl snášet. Nedá se v tom pracovat, žít, spát. Prosím, neplakej, starej se o Týnku skvěle jako dodnes," píše syn herce v dopise na rozloučenou, který má několik stran a směřoval ho pro svou partnerku.

"Požádej mého tátu, je veřejně známá osoba, ať se ptá, jak je možné táhnout případ člověka, jako je Vařil, už skoro 5 let? Jak je možné, že člověk, co soustavně porušuje zákon, je stále venku a jak je možné, že když u něj v roce 2018 našli nelegální zbraň, nebylo žádné řízení a zbraně mu nechali a on pak za pár měsíců střílel po lidech? Jak je možné, že když střílel, neudělali mu zkoušku na drogy a alkohol? Jak je možné, že v případě (směnka A2 Sanace vs. Vařil) falšuje důkazy, ví se to a nic se neděje? Jak je možné, že svědky jako je Vlaďka a Beňa obchází vymahači a dávají jim důrazné nabídky, že když »něco«, »něco jiného špatného se stane«? Policie je tak bezzubá? Baví se tím? Ať s tím jde za paní Bradáčovou a případně do médií. Jsme v nějaké banánové republice, nebo kde? Dopis ukaž Mgr. Seidelovi a Karin, oni ho použijí, jak uznají za vhodné. Snažil jsem se pomáhat, Dobrý anděl, Regi Base, Myslivci, Vězeňská služba. Dokonce z Ukrajiny mi snad píší nějaký děkovný dopis, ale s tak charakterově zborcenou osobou jako je Vařil, jsem si neporadil," uvedl Jakub Vyskočil před svou smrtí v dopise, který má minimálně naznačit, co bylo důvodem, že si dobrovolně vzal život.

"Jsem asi slaboch. Snad mi Bůh odpustí. Prosím nech mě spálit, nechci někde hnít v celku. Táhl jsem tam hnus a zlobu jako kámen. Důležitá věc, ani Tomáš Dolejší nevěděl, že mu Vařil vykrádá firmu na levé faktury a do poslední chvíle se snažil, aby to Tomáš nevěděl. Mně to bylo jasné v momentě, kdy jsem četl to usnesení o stíhání Tomáše. Nikdo z jeho zlodějin netěžil, nikdo na nich nezbohatl mimo Vařila, Tomáš už vůbec ne. Blbost všech je, že jsme mu tak věřili. Obelhával nás soustavně, chytře a mistrně. Vydíral, hrozil, plakal, ale se všemi manipuloval. Terezu obtěžoval a sexuálně ji utlačoval. Je to mistrný lhář. A dnes mu jde jen o jedno, zapojit do svého průseru co nejvíce lidí, za kterými kdysi dolézal a hodit na ně kus zodpovědnosti," zakončil Jakub Vyskočil část svého sdělení, ve kterém se vyjadřuje k dění uvnitř společnosti, kterou vlastnil.

Kdo je Jiří Vařil:

  • Narozen v říjnu 1979 v Praze, pobýval v Jižní Americe. Studoval na České zemědělské univerzitě, dálkově též management lidských zdrojů na Czech Management Institute v Praze a studia dokončil v roce 2005 na Universitě Simona Bolívara. Od svých 18 let pracuje.
  • V letech 1996 až 1998 byl poradcem republikánského poslance Rudolfa Šmucra, od roku 2000 zastával postupně manažerské pozice v několika firmách, institucích či investičních skupinách.
  • Od roku 2003 byl členem představenstva ČSAD Semily, a.s. V čele BusLine byl do roku 2012, poté působil jako poradce v dopravě, také figuroval v poradenské firmě M. M. group Praha, s.r.o. Pro BusLine působil jako analytik a externí poradce.
  • Dále se věnuje těžbě, zpracování a klasifikaci drahých kamenů, je spolupodílníkem mezinárodního koncernu Amodoria. Hovoří anglicky, španělsky a portugalsky. Je rozvedený, má dvě dcery.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.