Bezpečnostní expert Andor Šándor: Česko se výrazně postavilo do antiruské pozice. Můžeme se spolehnout, že nám to Rusové budou chtít vrátit

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol v rozhovoru s listem Financial Times. Redakci ŽivotvČesku.cz poskytl svůj pohled na situaci v rozhovoru politický komentátor a generál v záloze Andor Šándor (64), podle něhož je zcela jisté, že česká podpora Ukrajiny ve válce na východě Evropy nebude Ruskem zapomenuta.

Pane generále, ČR se podle premiéra Petra Fialy musí rychle vypořádat s hrozbou energetické závislosti na Rusku. Jak to vnímáte vy, je to vůbec reálné?

Myslím si, že to je nutné. Válka na Ukrajině - potažmo ruská agrese - udělala z nerostného bohatství, na kterém my jsme závislí, nejen otázku zahraniční politiky, ale dnes se to dá klidně vnímat jako prodlouženou ruku válečného úsilí Ruska. A v momentě, kdy my jsme z devadesáti procent závislí na ruském plynu a v zásadě ani nemáme kromě ČEZu, který má smlouvu, nemáme ani smlouvu s Gazpromem, tak je potřeba pro to období hledat nějakou náhradu. O náhradě se spekuluje od zkapalněného plynu, jehož dovoz do ČR je komplikovaný, až po další možnosti, které v Evropě jsou.

Co ale s tím?

Domnívám se, že hlavním cílem českého předsednictví v Radě Evropské unie je najít spolehlivého dodavatele, pro jehož produkty již existují přepravní kapacity, budeme mít u něj jistotu, že nás nebude vydírat, to znamená, že to nebude hrát příliš jako Alžířané či někdo jiný, bude to někdo, koho budeme považovat za partnera a bude nám dodávky garantovat. Myslím si, že to je rozhodující věc. S ropou si totiž nějak poradíme, s plynem ne.

Za jak dlouho je podle vás reálné, že k odstřižení dodávek z Ruska dojde?

My musíme uvažovat, ne jak je to reálné, ale musíme uvažovat, že budeme odstřižení. Proto bychom s tím neměli otálet. Když si uvědomíme, jak moc jsme závislí, tak jakýkoliv výpadek by nás citelně zasáhl.

Nebylo by lepší najít nějaké východisko v dohodě s Ruskem. Chápu ale, že se říká, že jim tím financujeme válku...

Nefinancujeme jim žádnou válku. My si financujeme to, aby náš stát »neklekl«. Jde o strategickou komoditu, která nejde jednoduše nahradit. Česko se výrazně postavilo do antiruské pozice a můžeme se spolehnout, že nám to Rusové budou chtít vrátit. Myslím si, že určitá nezávislost, která nebude politicky ovlivňována, je v tuto chvíli nutností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.