Ivan Vyskočil ukázal dopis svého syna na rozloučenou. Přinášíme jeho obsah. Je plný bezmoci, strachu a nenávisti. Pohled do zákulisí přinesl investigativní reportér

Ivan Vyskočil
Ivan Vyskočil
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Smrt podnikatele a šéfa dopravní skupiny BusLine Jakuba Vyskočila (†46), který spáchal v noci na pondělí sebevraždu, je plná otazníků. Nepochopitelná je zejména pro jeho otce Ivana Vyskočila (75), který redakci ŽivotvČesku.cz poskytl část dopisu na rozloučenou. V ní jednatel společnosti s miliardovým obratem nastínil důvody, které ho dohnaly k tomu, že střelnou zbraní ukončil svůj život. "Jakub byl tvrdý chlap, důvody pro něj musely být po psychické stránce devastující," řekl slavný herec. V dopise se často objevuje jméno kontroverzního podnikatele Jiřího Vařila. Redakci poskytl svůj pohled na zákulisní dění investigativní reportér Tomáš Lánský.

Jakub Vyskočil ve firmě BusLine, která je jedním z největších autobusových dopravců v ČR, vystupoval jako vlastník od roku 2014. Tehdy v červenci vstoupil v platnost zákon o zrušení akcií na doručitele, které do té doby umožňovaly skrývat skutečné vlastníky firem.

Zákaz těchto akcií měl vést ke zprůhlednění podnikatelského prostředí, a to zejména při zadávání veřejných zakázek. Do té doby ovládal společnost liberecký podnikatel Jiří Vařil, který následně ve firmě přestal figurovat. Spekulovalo se ale o tom, že společnost nadále skrytě řídí a Vyskočil je jen bílý kůň, uvedl iDnes.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného novináře a reportéra zmíněného portálu Tomáše Lánského, který »kauzu BusLine« více než šest let detailně mapuje a přinesl o ní řadu exkluzivních informací.

"Obsah dopisu na rozloučenou, který Jakub Vyskočil napsal, mě nepřekvapuje. Dokládá, že mezi ním a někdejším majitelem firmy BusLine panoval ostrý boj, v němž nebyla nouze o podrazy a naschvály. A že odstřižení se od bývalého majitele, jak tak rád zdůrazňoval, se zjevně nepodařilo zcela. Ostatně to se v Libereckém kraji, kde má firma sídlo, vědělo. Sám Jakub Vyskočil byl dlouho považován za bílého koně, který BusLine ovládá jen na oko, zatímco v pozadí vše řídí Jiří Vařil. Nebyla to tak docela pravda, jak se ukazuje. Nicméně vliv na chod firmy Jiří Vařil stále mít musel, neboť Vyskočilovo svědectví o ovlivňování svědků a zastrašování je více než výmluvné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz investigativní novinář Tomáš Lánský.

"Z dopisu je patrné rozčarování, že od roku 2018, kdy byl Vyskočilův někdejší parťák a byznysový kolega Vařil obviněn policií z několika trestných činů včetně korupce, nebyla schopna policie a státní zastupitelství věc posunout až k soudu. Zároveň lituje, že Vařilovi věřil. Neumím si představit, co všechno musel Jakub Vyskočil vědět, že ho to dohnalo k tomu, že si sáhl na život. Na to je jeho dopis příliš nekonkrétní. S jeho odchodem se každopádně snižuje šance, že se celou pravdu dozvíme i my," zdůraznil reportér portálu iDnes.cz, kterého redakce ŽivotvČesku.cz požádala o komentář.

V první části dopisu na rozloučenou, jehož obsah má ŽivotvČesku.cz k dispozici, Jakub Vyskočil píše svým nejbližším, konkrétně své manželce. Redakce o této části ale z důvodu piety a soukromí nebude informovat. V druhé části píše o tom, co ho psychicky ničilo.

"Jediné, co jsem opravdu chtěl, je vybudovat stabilní firmy, co by se rozvinuly v něco, co umí spolupracovat a vzájemně si neškodíme s kraji a našimi objednateli. Vařil chtěl jen moc, krást z levých faktur a ovládat. Těšilo ho, že je za bosse a kápa, ale to víš, že na to já nikdy nebyl. Poskytla jsi mi skoro 14 let krásného života, jsi vzácná čistá duše a tvá rodina je oáza klidu a slušného chování. Já jsem prostě tu míru hnusu v práci - myslím tím Vařila, už nemohl snášet. Nedá se v tom pracovat, žít, spát. Prosím, neplakej, starej se o Týnku skvěle jako dodnes," píše syn herce v dopise na rozloučenou, který má několik stran.

"Požádej mého tátu, je veřejně známá osoba, ať se ptá, jak je možné táhnout případ člověka, jako je Vařil, už skoro 5 let? Jak je možné, že člověk, co soustavně porušuje zákon, je stále venku a jak je možné, že když u něj v roce 2018 našli nelegální zbraň, nebylo žádné řízení a zbraně mu nechali a on pak za pár měsíců střílel po lidech? Jak je možné, že když střílel, neudělali mu zkoušku na drogy a alkohol? Jak je možné, že v případě (směnka A2 Sanace vs. Vařil) falšuje důkazy, ví se to a nic se neděje? Jak je možné, že svědky jako je Vlaďka a Beňa obchází vymahači a dávají jim důrazné nabídky, že když »něco«, »něco jiného špatného se stane«? Policie je tak bezzubá? Baví se tím? Ať s tím jde za paní Bradáčovou a případně do médií. Jsme v nějaké banánové republice, nebo kde? Dopis ukaž Mgr. Seidelovi a Karin, oni ho použijí, jak uznají za vhodné. Snažil jsem se pomáhat, Dobrý anděl, Regi Base, Myslivci, Vězeňská služba. Dokonce z Ukrajiny mi snad píší nějaký děkovný dopis, ale s tak charakterově zborcenou osobou jako je Vařil, jsem si neporadil," uvedl Jakub Vyskočil před svou smrtí v dopise, který má minimálně naznačit, co bylo důvodem, že si dobrovolně vzal život.

Druhou část dopisu na rozloučenou, ve které Jakub Vyskočil poukazuje na machinace ve firmě, přinese redakce ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek 12. května.

Kdo je Jiří Vařil:

  • Narozen v říjnu 1979 v Praze, pobýval v Jižní Americe. Studoval na České zemědělské univerzitě, dálkově též management lidských zdrojů na Czech Management Institute v Praze a studia dokončil v roce 2005 na Universitě Simona Bolívara. Od svých 18 let pracuje.
  • V letech 1996 až 1998 byl poradcem republikánského poslance Rudolfa Šmucra, od roku 2000 zastával postupně manažerské pozice v několika firmách, institucích či investičních skupinách.
  • Od roku 2003 byl členem představenstva ČSAD Semily, a.s. V čele BusLine byl do roku 2012, poté působil jako poradce v dopravě, také figuroval v poradenské firmě M. M. group Praha, s.r.o. Pro BusLine působil jako analytik a externí poradce.
  • Dále se věnuje těžbě, zpracování a klasifikaci drahých kamenů, je spolupodílníkem mezinárodního koncernu Amodoria. Hovoří anglicky, španělsky a portugalsky. Je rozvedený, má dvě dcery.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.