Ivka z MasterChefa radí, jak získat postavu snů. Burger a čokoláda nejsou tabu, jde to i s tím, říká

Iva Sarauerová je na sebe přísná a drží si jídelníček a cvičí
Iva Sarauerová je na sebe přísná a drží si jídelníček a cvičí
Foto: Se svolením TV Nova
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 3. 2021

Iva Sarauerová, která se proslavila v úspěšné gastronomické show, umí fenomenálně vařit a péct, zároveň má ale postavu, kterou jí může leckterá žena závidět. Jako nadšená sportovkyně si dokázala i přes zavřené posilovny udržet skvělou kondici. Prozradila, co dělá, aby byla fit a také co by poradila těm, kteří by v lockdownu chtěli začít žít zdravě a zhubnout. "Chce to mít nějaký pevný bod, za kterým jdete," řekla sympatická blondýnka známá pod přezdívkou Ivka pro ŽivotvČesku.cz.

Ivka z pořadu MasterChef 2020 se dostala do top čtveřice kuchařů soutěže a kromě svých kulinářských schopností dokázala diváky uchvátit i svou postavou. Jsou lidé, kteří za dobu pandemie přibrali, Iva Sarauerová mezi ně ale nepatří.

"Dokonalá kondice to není, ale snažím se denně hýbat, i když je všechno omezené. Mám doma spinningové kolo, činky a snažím se mít větší výdej než příjem, i když je to teď těžší. Řekla bych, že kdo chce, ten si cestu najde a kdo nechce, ten zkrátka nechce a všechno ostatní jsou výmluvy. Já mám doma kluky, oba v distanční výuce a máme byt 2+1, takže si nezacvičím tak, jako dřív ve fitku, ale dělám, co jde," řekla sympatická blondýnka pro ŽivotvČesku.cz.

Posilovny jsou zavřené a i venku se lidé mohou pohybovat jen v rámci obce. V době, kdy nelze chodit za kulturou ani do kaváren se jen těžko nachází motivace se sebou něco dělat.

"Hledat motivaci je těžké, teď ji upřímně taky dost hledám. Pro mě byly hnacím motorem závody, když jsem měla datum. Chce to mít nějaký pevný bod, za kterým jdete. Stanovit si třeba malý cíl, například týden držet čistě stravu a aspoň čtyřikrát týdně cvičit a po tom týdnu si to vyhodnotit. Když člověk uvidí, že se tělo třeba za měsíc začne měnit, tak ho to ještě víc motivuje. To jsou první vlaštovky, které to přinese a pak chce člověk víc. Je důležité vydržet, být hodně striktní a poctivý. Já nejsem genetický úkaz, který takhle spadl, mám to vydřené a jsem cílevědomá," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Ivka Sarauerová, jak lze začít se zdravějším životním stylem.

Není potřeba si ale vyčítat, pokud z cesty zdravého stravování jednou za čas sejdete. "Někdy ujedu a ráda. Ale to si myslím, že je v pořádku, protože si hlava odpočine. Jinak z 90 % stravu držím, hlídám a snažím se hýbat. Mám ale klidně i dva dny, kdy necvičím, protože mám například hodně práce a nejde to. Pro mě je důležitější práce a děti než cvičení za každou cenu. Určitě to nejde hrotit na sílu, člověk si to musí užívat. Ona vlastně není nezdravá potravina, jde o množství. Když máte v jídelníčku denně takzvané »junk food«, jako jsou kebab nebo pizza, tak to jsou tučná a kalorická jídla, která vám nic nedají, jen kila navíc. Je super si držet stravu a jednou nebo dvakrát týdně si něco dopřát, třeba v úterý čokoládu a v sobotu kousek pizzy. Když si dám burger, necítím se špatně, ale sednu pak na kolo," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz nadšená sportovkyně a kuchařka, že není nutné se stresovat.

Při cestě za krásným tělem a s ním souvisejícím dobrým pocitem platí důležité pravidlo a nevyplatí se hledat výmluvy. "Když se dostanete do začarovaného kruhu, je těžké z něj vystoupit. Řeknete si, že si ještě dnes dáte něco, že se nic nestane, když si to dáte další den, ale když si to říkáte týden nebo čtrnáct dní, tak jste v pytli. Představte si, že každým tím dnem navíc se toho stává dost, jako by se zaobalovala koule. Jednoduché pravidlo je, že výdej musí být větší než příjem. Pokud je to naopak, člověk ztrácí motivaci," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz úspěšná účastnice gastronomické televizní show, jak pracovat na psychice, která s hubnutím také úzce souvisí.

Kdo chce nový životní styl nastartovat, nesmí na to podle Ivky jít zhurta. "Pokud je někdo zvyklý denně snídat vánočku s máslem a marmeládou, slaninu, nebo takzvané »prasárny«, tak je snadné začít pomalinku. Vyhodit třeba bílé pečivo, nahradit ho celozrnným či knackebrotem, vyhodit bílý cukr nebo cukr obecně. Někdo hodně sladí kávu, tak tu nesladit. Začít malými krůčky a neudělat ze dne na den tělu radikální šok, všechno postupně. Někdo má v jídelníčku sladké pití, což jsou prázdné kalorie a úplně zbytečné, lze je nahradit vodou či čajem," poradila Iva Sarauerová pro ŽivotvČesku.cz.

Komu se stýská po posilovnách a kdo by v začátcích nevěděl, jak se doma hýbat, má k dispozici internet, kde lze najít vše podstatné. "Když se cítíte dobře, tak vás to pak začne bavit. Cviků na domácí cvičení je nespočet, stačí se podívat na YouTube, zadat dotaz home workout a vyjede toho hodně. Doma se dá cvičit bříško, dělat spoustu věcí s vlastním tělem, dřepy, výpady. Hlavní je dělat to pro sebe, ne proto, aby člověk někomu něco dokázal, najít v tom zálibu," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Ivka, jejíž postava je, obzvláště po dvou dětech, obdivuhodná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.