Izrael naočkoval téměř 2 miliony lidí. Roman Prymula vysvětlil, proč Česko ve vakcinaci zaostává

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2021

Vakcínu už v Izraeli dostala víc než pětina obyvatel. Někteří za sebou mají i druhou dávku. Izrael očkuje nejrychleji na světě a plánuje být ještě efektivnější. Cílem je podle premiéra Benjamina Netanjahua (71) ukončit pandemii koronaviru v zemi už v únoru. Česko zatím vakcínu poskytlo pouze pár desítkám tisíc lidí, a to v závislosti na dodávkách. Epidemiolog Roman Prymula (56) poskytl pro ŽivotvČesku.cz vysvětlení, proč za téměř devítimilionovým státem na Blízkém východě Česko v rámci očkování zaostává.

Doteď se mohli v Izraeli nechat očkovat lidé starší šedesáti let, lidé se zdravotními problémy a zdravotníci. Od úterý přibyla věková skupina 55 až 59 let a učitelé. Těch se podle ministerstva na úterý registrovaly už tisíce.

Podle databáze World in Data měl Izrael v pondělí 21 naočkovaných na 100 obyvatel. To je skoro 1,9 milionu podaných dávek vakcíny. Cílem je co nejrychleji dosáhnout hranice 5,5 milionu očkovaných z devíti milionů obyvatel.

"Izrael je ve velmi odlišné pozici. Není součástí útvaru jako je EU, která sice dává velkou jistotu, ale celý proces nákupu vakcín je mnohem těžkopádnější a zdlouhavější. Izrael zvolil cestu sice dražší, ale výrazně rychlejší, která se může ukázat správnou, protože povede k rychlejšímu uvolnění opatření a tím se vynaložené náklady mohou rychle vrátit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula, kde je zásadní chyba v rámci dostatku vakcín.

Rychlost očkování populace vyplývá z řady faktorů. Izrael je relativně malá země i co se rozlohy týče, má digitalizované zdravotnictví, vláda vedla důslednou mediální kampaň a neváhala ve velkém nasadit armádu.

A je tu i politický motiv. Premiér Netanjahu bude v březnu usilovat o znovuzvolení. A vítězství nad koronavirem by mu navzdory korupčním skandálům zajistilo velkou popularitu. Netanjahu navíc ohlásil, že chce ještě zrychlit. Denně chce rozdat až 170 tisíc vakcín.

V současnosti ale v Izraeli platí přísný lockdown, zavřené jsou školy, zbytné podniky. V zemi také zaznamenali infekčnější britskou variantu viru. Lidé prý navíc v důsledku dobrých zpráv polevili.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.