Reklama:

Izrael ukázal světu snímky mrtvých dětí po útoku Hamásu, jsou drastické. Bezpečnostní expert Kraus uklidňuje ohledně mobilizování muslimů

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2023

Komentář: Fotografie, které budí silné emoce, zveřejnila premiérská kancelář státu Izrael. Dva ze tří snímků vyobrazují k nepoznání ohořelá dětská těla. Podle úřadu jde o fotografie, které dnes premiér Benjamin Netanjahu ukázal šéfovi americké diplomacie Antony Blinkenovi při jeho návštěvě Izraele. Podle mezinárodně uznávaného experta na Střední východ a bezpečnostního analytika Josefa Krause právě podobné je tím, co do jisté míry brzdí eskalaci dalšího násilí - přesněji zapojení arabského světa do války s Izraelem - na který o víkendu zaútočilo teroristické hnutí Hamás. To v současnosti čelí odvetným úderům v Pásmu Gazy.

Reklama:

Redakce upozorňuje, že odkaz níže vede na sociální platformu X (Twitter), kam vládní úřad umístil fotografie - obsahují drastické záběry. Izraelská premiérská kancelář dnes na síti X sdílela fotografie mrtvých miminek, podle ní zavražděných hnutím Hamás při sobotním útoku na jih Izraele.

"Viděli jsme fotografie i videa. Tělo miminka proseté kulkami, vojáci se setnutou hlavou, mladí lidé spálení zaživa ve svých autech. Mohl bych pokračovat. Zvrácenost v tom nejhorším slova smyslu, která se vymyká chápání," reagoval Blinken na dnešní večerní tiskové konferenci a dodal, že snímky mu připomněly činy »Islámského státu na vrcholu jeho řádění, které bylo naštěstí zastaveno«. Bezprostředně po jednání s Netanjahuem hovořil Blinken o »krvavém dosahu Hamásu« a Izraeli vyjádřil podporu.

Reklama:

Teroristické hnutí Hamás před dvěma dny vyzvalo k páteční »mobilizaci« arabského a islámského světa, který by podle něj měl povstat »na podporu Gazy«, což označilo za »den hrdinství a obětí«, citoval výzvu deník Daily Mail.

Redakci ŽivotvČesku.cz bezpečnostní odborník Josef Kraus sdělil, že v současnosti je vysoce nepravděpodobné, že by taková výzva měla nějaký zásadnější efekt.

"Myslím si, že v této fázi to nebude mít žádný dramatický dopad. V tuto chvíli je řada demonstrací po celém světě - řekněme »propalestinských«, které budou nabírat na intenzitě s tím, jak se budou šířit informace o civilních obětech, které budou způsobeny jakýmkoliv útokem izraelské armády na Gazu. Výzva přichází v momentě, kdy arabský svět není ještě úplně přesvědčen, že by měl nějak dramaticky hrotit vztahy se státem Izrael. K tomu ale může dojít, pokud dojde k nějakému dramatickému krveprolití, kdy počty mrtvých budou tisíce a tisíce. Pak se obávám, že situace může být natolik vyhrocená, že může dojít klidně i k extremizaci muslimské komunity v západních či proevropských zemích či jinde. V tuto chvíli k tomu ale nejsou ještě podmínky a nemyslím si, že protesty se budou nějak lišit od těch, které jsou vidět v ulicích Londýna, Berlína nebo kdekoliv jinde," poskytl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na věc zkušený expert.

"Zatím to ještě nechává arabský svět v klidu, všichni vyčkávají, co se bude dít, zároveň trošku cítí, že zároveň je politicky velice citlivé vystupovat na podporu Hamásu nebo Palestiny, kdy Izrael zveřejňuje záběry zmasakrovaných žen a dětí v osadnických vesnicích. V momentě, kdy ale dojde k tomu, že takové záběry bude zveřejňovat i druhá strana, tak to už je příležitost proti Izraeli demonstrovat a mobilizovat. A tam už to může být poměrně vyhrocené, ale nevíme, zda k tomu vůbec dojde," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: