Jack Rozparovač měl být polský holič. Zkušený odborník identitu sériového vraha popírá lékařskou teorií

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2020

Jack Rozparovač byl sériovým vrahem 19. století, jehož jméno dodnes v lidech vzbuzuje strach a je opředeno řadou záhad a nevysvětlených pochybností. Vědci byli přesvědčení o tom, že totožnost krutého a chladnokrevného zabijáka byla odhalena. Jenže teorie předního britského odborníka původní tvrzení vyvrací.

Jack Rozparovač, v angličtině Jack the Ripper, patří mezi nejznámější sériové vrahy novodobé historie. V dobách viktoriánského Londýna páchal hrůzná zvěrstva na obětech, jimiž byly výhradně životem zhýralé »ženy ulice«, které přežívaly díky prostituci. Zůstává strašidelnou legendou dodnes především proto, že vynikal svou extrémní brutalitou, inteligencí a o jeho pravé identitě se i po více jak 130 letech stále spekuluje. Vědci z britské Liverpool John Moores University dříve analyzovali stopy krve na šálu Catherine Eddowesové, v pořadí čtvrté oběti »whitechaplovského« zabijáka zavražděné na Mitre Square. Podle jejich důkazů a hlavně knihy, která byla dlouhou dobu v držení New Scotland Yardu, byl vrahem polský holič Aaron Kosminski.

Jsou však i ti, kteří si myslí, že Kosminski byl určen za vraha chybně. Kosminski byl popsán v již zmíněné knize z roku 1910 hlavním vyšetřovatelem případu Jacka Rozparovače, Sirem Robertem Andersonem. Ten podrobně vyobrazil duševně nemocného židovského přistěhovalce, kterého policie považovala za skutečného vraha. Polský holič zemřel v roce 1919. V časech řádění vraha měla policie podezření, že Jack Rozparovač je Žid a hlavním důvodem k této teorii byla poznámka na zdi vedle kusu zkrvavené zástěry jedné z obětí. Bylo na ní údajně: Židé jsou muži, kterým nebude nic vyčítáno. Podle všeho téhož noci proběhla i židovská demonstrace, která měla podnítit k tomu, že vznikl tento vzkaz.

Profesor Bob Peckitt, akreditovaný odborník NPIA, konzultant forenzního psychologa a lékaře a pracovník CPS v oblasti komplexních vražd se 30letými zkušenostmi v oboru, považuje právě nemoc Kosminskeho za důkaz o chybném spojení jeho osoby se skutečným Jackem Rozparovačem. "Používal typické fráze nebo výroky, které užívají lidé s paranoidní schizofrenií. Myslím si, že Kosminski byl nemocný člověk a podle mého názoru by ho tato porucha připravila o velkou část schopností plánovat a provádět sérii vražd jako byly tyto. Nemyslím si, že Aaron Kosminski byl Jack Rozparovač," vyslovil svou teorii profesor Peckitt, jak uvedl britský Express.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.