Jahody skončily, samosběry ale pokračují. Farmáři popsali, co u nich lze sbírat, kdy a za jaké ceny

Samosběr jahod - Ilustrační snímek
Samosběr jahod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Samosběr jahod se stal jednou z oblíbených letních kratochvílí českého národa. Nyní už je sice po sezóně, ale kromě jahod se dá sbírat i další ovoce či zelenina. Farmáři popsali, od kdy do kdy budou zhruba samosběry dalších plodin probíhat a za jaké ceny.

Milovníci ovoce, zeleniny a pobytu na čerstvém vzduchu každoročně využívají možnost samosběrů. Nejpopulárnější je mezi lidmi samosběr jahod, jejich sezóna už sice skončila, ale stále ještě lze navštívit samosběry jiného ovoce či zeleniny. Termíny spuštění a ukončení se liší dle jednotlivých farem a dle toho, co přesně pěstují.

"Na zeleninu bude možné si zajet do konce prázdnin. Na ovoce do konce sklizně, to předpokládáme znamená, že do poloviny října," uvedla pro ŽivotvČesku.cz zástupkyně Farmy Lička, kde jsou pěstovány například maliny, borůvky, třešně či jablka.

Samosběr zeleniny není mezi lidmi natolik populární, jako samosběr jahod. Ceny přitom bývají lidové a lze se této kratochvíli věnovat i po prázdninách, kdy počasí nebývá tak horké jako v letních dnech. Například v okresu Olomouc bude samosběr zahájen koncem srpna.

"Chystáme spuštění samosběru polní zeleniny po 25. srpnu, nebo pokud dovolí počasí, tak už v ten den. Ceny za kus se pohybují jako v loňském roce. Například kulatá žlutá cibule je za 6 korun, červená za 7, oválná za 8. Mrkev je za 4 koruny, petržel za 8 korun, zelí za 8 korun, řepa za 5, rajčata také za 8. Dýně budou za 7 korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Kašpar ze Samosběru zeleniny Vojnice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.