Jak bude otevřeno 17. listopadu: Mluvčí obchodních řetězců řekli, jak nakoupíte ve státní svátek

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 11. 2021

Letos poslední státní svátek před těmi vánočními nás čeká 17. listopadu, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Toto datum připadá na středu a v tento svátek obchody nemusí mít povinně zavřeno, rozhodnutí je na firmách a majitelích. Redakce ŽivotvČesku.cz přináší přehled, jaké obchody zůstanou během středy otevřené a zda bude někde zavřeno.

V České republice platí zákon, podle kterého ve vybrané státní svátky obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít zavřeno. Mezi tyto svátky sice Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, nepatří, ale majitelé a firmy se mohou svobodně rozhodnou, zda ten den dají svým zaměstnancům volno, či nechají pobočky otevřené.

"Všechny prodejny Kaufland budou ve středu 17. listopadu 2021 otevřené dle běžné provozní doby," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl. Podobné vyjádření poskytl i mluvčí společnosti Penny Market. "Všechny prodejny Penny budou mít ve státní svátek 17. listopadu běžnou otevírací dobu," uvedl Tomáš Kubík.

Stejně jako Kaufland a Penny, otevřeno 17. listopadu budou mít i obchody Tesco, Lidl, Albert či Billa. Absolutní výjimku ze zákona, podle kterého mají mít obchody na některé státní svátky zavřeno, má velkoobchod Makro. Ten může fungovat bez omezení a také zůstane otevřený, tam ale mohou nakupovat výlučně držitelé zákaznických karet.

Otevřené na Den boje za svobodu a demokracii zůstanou i obchody Coop, které bývají díky prodejní ploše menší než je 200 metrů čtverečních otevřené i na státní svátky, kdy jiné obchody zůstávají zavřené. Před státním svátkem tak není třeba spěchat na nákup, i ve středu si bez problémů nakoupíte.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.