Jak by se měl změnit systém PES. Epidemiolog Roman Prymula uvedl, s čím by se mělo počítat

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2021

Novou podobu protiepidemického systému PES bude projednávat vláda. Už v současném nejpřísnějším pátém stupni by se do škol mohli vrátit žáci posledních ročníků základních škol i středních škol. Epidemiolog Roman Prymula (56) pro ŽivotvČesku.cz nastínil, co by přepracovaný systém měl rozhodně obsahovat. "Nový PES by měl nově reagovat na nově se objevující mutace," uvedl.

Česko by se mělo přesunout do mírnějšího čtvrtého stupně v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod 3 000 a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Podle ministra Jana Blatného (50) by se tak mělo stát někdy v půli února.

Aktuálně má přepracovaný systém několik novinek. Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula nastínil, co rozhodně v něm jeho pohledem nemělo chybět.

"Nový PES by měl nově zahrnovat stupeň 6, měl by reagovat na nově se objevující mutace a měl by reflektovat možnost antigenního testování a jeho dopady," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Návrh ministerstva počítá s tím, že již v nejpřísnějším pátém stupni by se lidé mohli vrátit do fitness. K tomu by ale měla být zapracovaná nutnost negativních antigenních testů. Na test hrazený ze zdravotního pojištění mají lidé nárok jednou za pět dnů. Pokud by ho potřebovali častěji, museli by si ho zaplatit.

V případě, že by se vývoj epidemie dostal do čtvrtého stupně, lidem s negativní testem a respirátorem FFP2 by se mohly otevřít také některé kulturní akce.

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by v takovém případě mohla opatření přijímat i bez něj.

V současnosti vláda řeší, zda dojde k zavedení povinných respirátorů třídy FFP2 nebo chirurgických roušek v hromadné dopravě a obchodech.


Co by nově měl obsahovat systém PES:

• Stupně opatření by se měly řídit počtem lidí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče s covidem.

• Noční zákaz vycházení ve čtvrtém stupni by začínal od 22:00.

• Ve čtvrtém stupni opatření by mohla být kulturní představení či sportovní utkání i s přítomností diváků. Ale s omezeným počtem osob, a to do 300 osob a 20 procentech kapacity, s antigenními testy a evidencí návštěvníků.

• Návštěva v nemocnici by musela mít ve čtvrtém a pátém stupni respirátor FFP2. V domově pro seniory respirátor a negativní antigenní test.

• Ve třetím stupni by se mohlo potkávat 30 lidí venku a 12 ve vnitřních prostorech.

• Hotely ve čtvrtém stupni jen pro lidi s negativním testem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.