Jak chytře bojovat s inflací a nepřijít o peníze, vysvětlil ekonom Štěpán Křeček. Celé to ale závisí na poměrně zásadní podmínce

Profimedia
Peníze, inflace, důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 5. 2022

Zaklínadlo jménem inflace citelně dopadá na stále více lidí a zlepšení situace není v dohlednu. Hlouběji do kapsy musejí lidé sahat kvůli bydlení, pohonným hmotám i potravinám. Přesto je možné s dopady inflace určitým způsobem bojovat, není to ale bohužel univerzální recept pro všechny. Koho se to týká a kdo má naopak smůlu, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Vysoká inflace prostupuje celou společností a podle prognóz ekonomů se jen tak nehodlá rozloučit, návrat k normálním hodnotám očekávají až v roce 2024.

Svou moc ukázala i v odhadu růstu české ekonomiky pro letošní rok, který Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zhoršila na 1,8 procenta. V předchozí únorové prognóze přitom letos počítala s růstem hrubého domácího produktu o 3,7 procenta. Krom inflace, která by podle nových odhadů ČBA měla letos stoupnout na průměrných 12,4 procenta, je růst ovlivněn také dopady války na Ukrajině a problémy v dodavatelských řetězcích.

Podle ekonoma Štěpána Křečka sice české domácnosti po covidové pandemii mají rekordní úspory, ty ale často nejsou rovnoměrně rozloženy. "Mnoho lidí proto v souvislosti s ochranou před inflací řeší, jak své úspory rozložit, aby nepřicházely o svou kupní sílu. Jde ale o skupinu, která splňuje základní podmínku, a to že nějaké úspory má. Stejně tak ale tuto otázku mnoho neřeší, protože žádné úspory nemají a žijí z výplaty do výplaty," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

"Ta první zmíněná část lidí by nikdy neměla vybrat jednu jedinou investici, která se zdá zrovna nejlepší, a do ní vložit všechny své úspory. Žijeme prostě v dynamické době a to, co se nám zdá nejlepší dnes, může být zítra průměrné a pozítří podprůměrné. Měli by se proto spíše snažit ty úspory rozložit na více hromádek a každou dát do trochu jiného typu aktiva. Celé portfolio by pak mělo být složené tak, aby bylo bytelné a přežilo jakýkoli nepředpokládatelný vývoj, který nás může potkat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz.

Analytici udávají, že aktuální inflační situace má svůj původ ještě před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd. K tomu se přidala uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, která do ekonomiky dostala relativně velké množství peněz, plus pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Válka na Ukrajině následně umocnila problémy, které byly v ekonomice kvůli obnovené poptávce po pandemii, na kterou dodavatelé nestihli zareagovat.

Ještě horší, než se čekalo. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je tak nejvyšší od prosince 1993. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 procenty. "Ty peníze nikam nemizí, je to hra se součtem. A inflace je způsob, jak střední třída zaplatí dluhy státu," řekl pro ŽivotvČesku.cz pedagog a komentátor Roman Šmucler (52).

Změnit situaci bude běh na delší trať. "Z dlouhodobého hlediska je určitě dobré vložit část úspor do akcií, a to do českých a amerických. Kdo to stihnul, tak bylo skvělé pořídit si protiinflační státní dluhopisy, které před inflací chrání. Je také dobré mít na spořicím účtu nějakou rezervu - třeba v podobě tří měsíčních útrat, aby se daly řešit i nějaké nenadálé výdaje," pokračoval Štěpán Křeček s tím, že pro nemalou část společnosti je to ale bohužel utopie.

"Variantou jsou samozřejmě i taková aktiva jako třeba tradiční zlato nebo netradiční kryptoměny, investice do nich by ale neměla přesáhnout úroveň 10 procent z úspor. O akciích se ví, že tu inflaci dlouhodobě poráží, ale letos se jim to podařit nemusí. Počítejme u nich, že je to vždy alespoň pětiletá investice. Teď se dají nakoupit s velkými slevami, takže je možná pravý čas vstoupit na burzu a dát tomu těch pět let, po kterých by ty trhy měly být výše, než jsou nyní," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Nižší inflace v Polsku nebo Maďarsku je podle ekonomů patrně způsobena různými administrativními vlivy pro zastropování cen, bez kterých by i v těchto zemích byla minimálně stejně vysoká. Zároveň v Česku rostou ceny oblečení a obuvi, prudké zdražování hlásí i gastronomie a ubytování. Obojí tak, že to v rámci ostatních zemí EU nemá srovnání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu