Jak dlouho se ještě budou nosit respirátory, odhadl virolog Jiří Černý. Život se změní jiným směrem a vznikne tlak na lepší vakcíny

Virolog Jiří Černý
Virolog Jiří Černý
Foto: Se svolením Jiřího Černého
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2021

Česko se potýká s epidemií koronaviru od března loňského roku. Podepsala se nejen na životě lidí, ale významně také na ekonomické krizi. Lidé se ptají, jak dlouho ještě budou muset s covidem žít a dodržovat protiepidemická opatření nařízená vládou. Virolog Jiří Černý (36) promluvil o budoucnosti s virem SARS-CoV-2 ze svého odborného pohledu. "Pravděpodobně se budeme muset proti těm novým variantám očkovat a vznikne velký tlak na vývoj lepších vakcín. Ale v nějaké míře s námi virus přeci jen zůstane," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Denní počty nových případů klesají v mezitýdenním srovnání více než 14 dní. Postupně se snižuje také zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem klesl pod 5000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví evidovalo v nemocnicích 4772 nakažených, nejméně od poloviny listopadu. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, číslo tak může při dalších aktualizacích stoupnout. V těžkém stavu bylo v sobotu 884 pacientů. 

Podle slov uznávaného virologa Jiřího Černého, který pracuje na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze a věnuje se také hlubšímu zkoumání koronaviru se zaměřením na samotný původ viru, zůstává výhled na následující měsíce a roky stále velmi nejasný - vzhledem k nestabilitě vývoje epidemie v Česku.

"Je to velmi těžká otázka a bude zase velmi záležet na skutečnosti, jaké další varianty se u nás objeví a jaké budou například jejich biologické vlastnosti. Sám za sebe mohu říci, že se budeme pravděpodobně muset proti těm novým variantám očkovat a vznikne velký tlak, abychom měli lepší vakcíny. Měly by fungovat proti širšímu spektru virových variant, jež budou poskytovat dlouhodobější ochranu a podobně. Nicméně vidíme, že třeba u chřipky se něco takového nepovedlo, není tam žádná stabilní ochrana a musíme se nechávat pravidelně přeočkovávat. Ani v případě viru SARS-CoV-2 a jeho dalších variant a subvariant není jisté, že toho dosáhneme," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

S ohledem na epidemickou situaci vláda zavedla mimořádné opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví nařizuje až na některé výjimky povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest, které zakrývají nejen ústa, ale i nos (konkrétně podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva), jak informuje oficiální web vlády. Ať už se jedná o respirátor nebo obdobný prostředek, přičemž účinnost respirátorů a jejich typy se v mnohém liší.

"Respirátory dělíme do tří tříd FFP1, FFP2 a FFP3. Některé druhy jsou konstruovány z pevných neprodyšných částí a jsou opatřeny speciálními filtry pro opakovanou výměnu, bývají účinnější, ale také těžší a dražší. Bývají opatřeny výdechovým ventilem. Někdy mívají filtr i na výdechovém ventilu a chrání tedy i okolí. Jestliže člověk netrpí dýchacími potížemi, měl by volit respirátor bez ventilu či s ventilem opatřeným filtrační membránou," poradil profesor z Přírodovědecké fakulty UK Jaroslav Flegr (63) pro ŽivotvČesku.cz.

Otázka výhledu do budoucnosti - jak dlouho bude ještě nutné pokračovat s nošením ochrany dýchacích cest, představuje i pro odbornou veřejnost velkou neznámou. Názory z řad epidemiologů, virologů nebo imunologů se liší, ale v jednom se shodují. Nelze zcela jednoznačně predikovat, kdy lidé roušky skutečně budou moci bezpečně odložit.

"Co se týká nošení respirátorů a roušek, je to opět komplikované. Podle mého názoru, pokud vezmeme v potaz nejlepší možnost ze všech dostupných, kdy by se nám podařilo s virem SARS-Co-V-2 nějakým způsobem vyrovnat, tak s námi v nějaké míře přeci jen zůstane. A dostaneme se do normálu, který jsme mohli vidět v zemích východní Asie, jež mají bohatou zkušenost s koronavirem SARS-CoV-1 a třeba také s chřipkou. Všichni si určitě uvědomujeme, že Asiati žijící v zemích východní Asie, i před současnou pandemií onemocnění covid-19 roušky a respirátory běžně nosili. Třeba v zimním období nebo pokud se vyskytovali v místech, kde bylo nakumulováno větší množství lidí. Nejsem sice expert na východní Asii, ale myslím si, že to nedělali kvůli nějakým příkazům, jednali sami ze svého přesvědčení právě z důvodu, aby se lépe chránili před respiračními nákazami. Obávám se, že roušky a respirátory ještě nějakou dobu zůstanou, ale ne třeba na povinné bázi. Podle mě zůstane velké množství lidí, kteří je budou nosit nadále," uzavřel Jiří Černý pro ŽivotvČesku.cz, že sektor v rámci ochrany úst a nosu se možná tak změní jiným směrem, než mnozí čekají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.