Jak dnes vypadá dcera nejstarší matky na světě: Stařenka oslavila 82 let, dívka teprve 16. narozeniny

Adriana Iliescuová porodila v 66 letech první dítě
Adriana Iliescuová porodila v 66 letech první dítě
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

Příběh Adriany Iliescuové (82), která přivedla na svět holčičku téměř v 67 letech, vzbuzuje dodnes rozporuplné názory z mnoha různých hledisek – ať už těch etických, výchovných nebo třeba biologických. Žena se tak stala nejstarší matkou na světě a vychovala dceru, která už dovršila svých šestnáctých narozenin.

Bývalá vysokoškolská pedagožka a autorka dětských knih Adriana Iliescuová na sebe upoutala pozornost v roce 2005, kdy porodila zdravou holčičku. Na tom by nebylo nic divného, kdyby Rumunce nebylo téměř 67 let – přesně tedy 66 let a 230 dní. Okamžitě se strhla lavina diskuzí a mnozí odsuzovali podle nich sobecké a nevhodné jednání ženy, která se stala nejstarší matkou na světě.

Otěhotněla díky moderním metodám reprodukční medicíny, kdy u ní její známý lékař provedl umělé oplodnění prostřednictvím sperma od anonymního dárce a darovaných vajíček. Holčička narozená 16. ledna v Bukurešti dostala jméno Eliza Maria (Eliza znamená zaslíbena Bohu nebo také radostná), ale její porodní váha dosáhla pouhých 1,45 kilogramu, takže musela zůstat pod přísným dohledem zdravotníků, jak uvedl web abcnews.go.com.

Adriana nebyla schopná kojit, ale to jí nezabránilo v tom, aby si s novorozenou dcerou vytvořila pouto. "Když držíte dítě v náruči blízko srdce, mluvíte na něj a ono cítí vůni matky, vytvoří se silná vazba. Jsem šťastná. Je to nádherný pocit, který jsem v životě mnohokrát nezažila. Cítím se naplněná – jako bych dosáhla svého velkého snu," vyjádřila se Adriana Iliescuová poté, co se stala nejstarší matkou na světě.

Její »rekord« překonala v roce 2006 Španělka María del Carmen Bousada de Laraová, která porodila také díky umělému oplodnění ve stejném věku dokonce dvojčata – Christiana a Paua. Jen byla ještě o 128 dní starší než Rumunka. Laraová později přiznala, že lékařům lhala o tom, kolik jí je let. V červenci 2009 však podlehla rakovině prsu, tehdy bylo jejím chlapečkům teprve dva a půl roku.

Dcera v současné době nejstarší matky na světě Eliza Maria už oslavila šestnácté narozeniny a vyrostla z ní slečna. Její matka Adriana by dívce mohla dělat s přehledem babičku, je jí totiž 82 let. Přesto, že tento kontroverzní případ vyvolává po mnoho let spoustu negativních reakcí, ani jedna z nich to nebere nějak vážně a obě žijí podle nich normálním životem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.