Jak je to se žraloky v Chorvatsku: Známý český expert kontakt s člověkem nevyloučil, problém je úbytek potravy a oteplování
Chorvatsko je pro české turisty oblíbenou destinací, a to zejména díky svému čistému moři a krásným plážím. Občas se ale objeví obavy ohledně žraloků v Jadranu. Otázky o jejich přítomnosti a potenciálním nebezpečí se pravidelně vždy se startem sezony dovolených dostávají do popředí. "Pokud jde o to, zda je možné v průzračném Jadranu spatřit obavy budící ploutev, tak odpověď zní, že zcela určitě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý potápěč a fotograf Richard Jaroněk, který má za sebou více než dva tisíce ponorů se žraloky na různých místech světa.
Pokud jde o aktuální stav, nic zásadního, co by mělo dovolenkáře znepokojit, zatím nenastalo. "Sleduji situaci, ale zatím sezona začíná. Nic mimořádného se ale neděje," sdělil pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert.
Realita je ale taková, že chorvatské moře je domovem mnoha druhů žraloků. Mezi nejčastěji se vyskytující patří žralok modrý, který je známý svým štíhlým tělem a modravou barvou. Dalším druhem je žralok tygří, jenž je charakteristický svými pruhy, které připomínají tygra. V Jadranu žije také žralok bělavý, který je méně známý, ale přesto zajímavý pro svou schopnost plavat v různých hloubkách.
"Pokud jde o to, zda je možné v průzračném Jadranu spatřit žraloka, odpověď je zcela nezpochybnitelně ano. V chorvatských vodách žijí více než čtyři desítky druhů žraloků, a to včetně modrého či tygřího. Spolu s migrujícími žraloky může být počet druhů vyšší. Z těchto druhů jsou ale jen tři potenciálně nebezpeční a jde o žraloka krátkoploutvého, obrovského a bílého. Pravděpodobnost, že se člověk se žralokem setká, je však skutečně velmi, velmi nízká," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert s tím, že dochází k tomu, že některé druhy žraloků se objevují poblíž břehů.
Jedním z faktorů, které ovlivňují přítomnost žraloků poblíž pobřeží, je oteplování oceánů a úbytek jejich přirozené potravy. To může vést k tomu, že se žraloci vydávají do mělčích vod hledat potravu. Tento fenomén je ale globální a neomezuje se pouze na Jadran. Píše o tom web Daily Mail.
Pokud jde o statistické údaje, od roku 1900 došlo v Chorvatsku k 25 útokům žraloka, z nichž 14 bylo smrtelných. Poslední smrtelný útok byl zaznamenán v roce 1974. Velkou pozornost vzbudil útok na potápěče v roce 2008, údajně způsobený žralokem bílým, což však přitáhlo pozornost především proto, že takové případy jsou velmi vzácné, píše o tom chorvatský portál Rewind Dubrovnik.
Podle Jaroňka je zřejmé, že lidé se na dovolených v budoucnu budou setkávat s různými druhy ryb a tvorů, u nichž došlo k přemnožení, ale doposud šlo o výjimečný kontakt. V loňském roce se to v Chorvatsku týkalo především jedovatého perutýna. Redakce o tom publikovala článek.
"Budeme se setkávat s neznámými druhy živočichů žijících v moři. Je to trend, kdy se rozšiřují některé druhy, a je to návaznost v tom, že člověk narušuje přirozený koloběh, kdy vyhubí jeden druh, čímž se v přirozené hierarchii rozšíří jiný. Zkrátka zničíme jeden druh, který likviduje druhý. A ten se pak rozmnoží," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert.
Richard Jaroněk v loňském roce pro ŽivotvČesku.cz okomentoval útok žraloka u pláže v egyptském letovisku Hurghada, po kterém zemřel ruský občan. Redakce o tom dříve psala článek. Potvrdil skutečnost, že některým predátorům ubývá přirozená potrava.
"Chování žraloků se mění. Před 15 až 20 lety bych se nad tímto podivoval, ale tím, že člověk jim likviduje přirozenou potravu, to, co oni mají rádi, nemají co žrát. Takže jsou zoufalí. Když tohle žralok udělá, tak je to špatné, defektní zvíře. Normální zdravý jedinec by tohle neudělal. Je to zkrátka zoufalé zvíře, které nemá co žrát," uvedl tehdy pro ŽivotvČesku.cz.
I když je pravděpodobnost setkání se žralokem velmi nízká, je vždy dobré dodržovat základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se plavat ve skupinách, vyhýbat se plavání za soumraku a úsvitu a nedělat prudké pohyby, které by mohly žraloka přitáhnout.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.