Invaze jedovatých perutýnů do Jadranu: Bude to horší, může za to člověk, říká známý český expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2023

Zpráva, která vyděsila řadu dovolenkářů v Chorvatsku, že se jedovatí perutýni množí v Jaderském moři, se objevila před pár dny v médiích. Četnost jejich šíření nenechala v klidu chorvatské úřady - vydaly tak varování. Jeden exemplář tohoto invazivního druhu byl tento týden uloven u ostrova Korčula, informoval web nova.rs. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil potápěč a fotograf Richard Jaroněk, který má za sebou více než dva tisíce ponorů se žraloky, že se není čemu divit. "Lidé by si měli zvykat na to, že se budou setkávat s různými anomáliemi, pokud jde třeba o přemnožení nějakého druhu," vysvětlil.

Perutýn žoldnéř je rozeznatelný podle typických jedových ostnů, sdělil chorvatský Institut pro oceánografii a rybářství. Jeho bodnutí by nemělo být ve většině případů pro člověka smrtelné, je ovšem silně bolestivé.

V případě, že dojde ke kontaktu s tvorem, chorvatští odborníci podle webu jako laickou pomoc doporučují ponořit poraněné místo do vody o teplotě 40 až 45 stupňů na 30 až 90 minut. Následně je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Jen málo Čechů má tolik zkušeností s potápěním v moři jako Richard Jaroněk. Potápěč a fotograf žraloků s těmito mořskými predátory strávil mnoho času. Věnuje se jim už čtvrt století, plaval s nimi na mnoha místech celého světa. O mořských tvorech toho ví poměrně dost - zejména díky svým nemalým zkušenostem dobrodruha.

Podle něj je naprosto jasné, že lidé se na dovolených v budoucnu budou setkávat s různými druhy ryb a tvorů, u nichž došlo k přemnožení.

"Budeme se setkávat s neznámými druhy živočichů žijících v moři. Perutýn je hodně invazivní ryba a oproti tomu, kde je chráněná, tak třeba v Karibiku jsou placení potápěči, kteří ji střílí, protože »vyžírají« ostatní ryby, které se jim nedokáží bránit. Je to trend, kdy se rozšiřují některé druhy, a je to návaznost v tom, že člověk narušuje přirozený koloběh, kdy vyhubí jeden druh, čímž se v přirozené hierarchii rozšíří jiný. Zkrátka zničíme jeden druh, který likviduje druhý. A ten se pak rozmnoží," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert.

Perutýn žoldnéř, jehož domovem je Indický a Tichý oceán, byl poprvé v Jaderském moři zaznamenán v roce 2019.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.