Bezpečnostní analytik Kraus: Zlom ve válce na Ukrajině přinese zřejmě léto

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2024

Nedostatek dělostřelecké munice je v současnosti společně s nedostatkem lidské síly a vyčerpanou protivzdušnou obranou jedním z nejpalčivějších problémů, kterým Ukrajina čelí. I to je důvod, proč ruská strana zesiluje své útočné operace. Navíc se mluví o chystané protiofenzivě Putinova režimu, která by měla nastat přibližně na přelomu jara a léta. "Myslím si, že hodně rozhodne léto," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity. Podle něj do »hry« významně zasáhne česká muniční iniciativa, a to včetně slíbené pomoci ze strany Spojených států.

První munici pořízenou v rámci české iniciativy by mohla Ukrajina získat v červnu, uvedl v polovině dubna po jednání v sídle Severoatlantické aliance český premiér Petr Fiala. Podle Josefa Krause je pak klíčovou záležitostí pomoc ze strany Spojených států, kdy Sněmovna reprezentantů před více než týdnem přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině, a to pro vyčlenění až 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun).

Obecně se mluví o tom, že do současné situace, která je pro Ukrajinu složitější ve smyslu nedostatku vojenského materiálu, zasáhne ruská protiofenziva. Podle Josefa Krause bude mít pravděpodobně své limity a významným způsobem bude ztížena, pokud do děje vstoupí již zmíněná pomoc. O tom, jak se válečný konflikt bude dále vyvíjet, se rozhodne pravděpodobně s létem.

"Skutečně to vypadá, že se hodně bude rozhodovat kolem nastávajícího léta. Konflikt si udrží ještě nějakou dynamiku, protože obě strany budou doufat, že stav rozhodnou nějak ve svůj prospěch. Nebo to skončí nějakým patem, čímž podmínky budou snazší –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ příznivější pro vytváření alespoň nějakého klidu zbraní. Uvidíme. Dokáži si ale představit, že Ukrajinci se ale budou snažit prorážet se k Azovskému moři, to znamená, že budou akcentovat jih odříznutím Krymského poloostrova, případně ho dobývat, což je pro ně dlouhodobě prioritou více než třeba Doněck a Luhansk," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně respektovaný odborník na ozbrojené konflikty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.