Jak má vypadat čestné prohlášení do hospody popsala advokátka. OSVČ jsou v nevýhodě, říká

Restaurace - Ilustrační foto
Restaurace – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 16. 5. 2021

Od pondělí 17. května se otevřou zahrádky restaurací pro ty, kteří nepředstavují riziko přenosu koronaviru. Na zahrádku může přijít ten, co byl očkován, kdo už nemoc covid-19 prodělal a nebo je otestovaný. Zodpovědnost mají hosté, kteří musí případné kontrole doložit, že na zahrádce jsou oprávněně. Advokátka Daniela Kolářová je přesvědčená, že ministerstvo zapomnělo na OSVČ, kteří si dělají samotesty. S nimi ale na zahrádku nesmí. "Přijde mi, že je to mezera, že na to zapomněli, plyne mi z toho, že OSVČ, nebo nezaměstnaní by se měli jít před návštěvou zahrádky otestovat," sdělila Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Původně ministerstvo zdravotnictví plánovalo, že za hosty ponese odpovědnost provozovatel zahrádky. V pátek ale vláda oznámila, že hostinští, číšníci a servírky nemají povinnost zjišťovat zdravotní stav svých hostů, ale že zodpovědnost za dodržování mimořádného opatření leží přímo na hostech. Dodržování opatření tak bude kontrolovat policie a hygiena.

Advokátka Daniela Kolářová pro ŽivotvČesku.cz popsala, že člověk by se před návštěvou zahrádky měl vybavit čestným prohlášením. "Podepíše se, sdělí adresu, čestně prohlásí, že absolvoval test na covid-19 s negativním výsledkem, sdělí datum testu a datum návštěvy na zahrádce," popsala pro ŽivotvČesku.cz Daniela Kovářová, jak by mělo obyčejné čestné prohlášení vypadat. "Místo čestného prohlášení lze kontrole ukázat potvrzení o výsledku testu, doklad o očkování či doklad o prodělané nemoci," dodala advokátka.

Daniela Kolářová je přesvědčená, že vláda zapomněla na osoby samostatně výdělečně činné. Samotest si dělají před návštěvou klienta, pro návštěvu zahrádky ale podle státu toto nestačí. "Například advokáti jsou OSVČ a všichni se už několik měsíců samotestujeme a pak chodíme k soudům, do věznice, za klienty. Na návštěvu soudu či klientů nám podle státu samotest stačí. Na zahrádku nám ale nestačí, paradoxně bychom měli jít na další test, abychom mohli jít na pivo. Myslím si, že z toho opatření vypadla část týkající se OSVČ, myslím si, že právě u OSVČ by v tomto případě mělo stačit čestné prohlášení," uvedla advokátka pro ŽivotvČesku.cz. OSVČ jsou oproti zaměstnancům podle advokátky v nevýhodě.

"Ministr zdravotnictví říkal, že bude stačit čestné prohlášení. Ale v tom opatření pro osoby samostatně výdělečně činné skoro není možnost, jak se dostat na zahrádku. V tom opatření není zmínka o OSVČ, kteří si dělají samotest. Zákazník před návštěvou zahrádky je povinen prokázat, že splňuje podmínky. Buď se musí prokázat potvrzením od zaměstnavatele, že před 72 hodinami absolvoval test. Druhá možnost je, že doloží čestné prohlášení, že ve škole či ve školském zařízení absolvoval test. Nebo doloží podstoupení preventivního antigenního testu na místě. Obecně podmínky pro vstup jsou, že buď osoba před sedmi dny absolvovala PCR test. Nebo jste před 72 hodinami absolvoval POC test (antigenní test). Nebo byl ministerstvem zdravotnictví vystaven certifikát o očkování. Nebo prokážete, že jste prodělal covid-19. Tady v těch podmínkách ale není žádné čestné prohlášení pro osoby samostatně výdělečně činné, které se testují po vlastní ose. Z toho mi plyne, že OSVČ nebo nezaměstnaní by se měli jít před návštěvou zahrádky speciálně otestovat. To je podle mě nesmysl, přeci nikdo nechtěl, aby se lidi chodili speciálně testovat před návštěvou zahrádky. Buď tedy tito lidé budou testováni až hostinským na zahrádce, nebo by to mělo být řešitelné pomocí čestného prohlášení," vysvětlila advokátka Daniela Kovářová, že OSVČ jsou proti zaměstnancům v nevýhodě, protože je nikdo automaticky netestuje ve firmě a jejich samotest stát pro návštěvu zahrádky neuznává.

Na zahrádkách budou platit opatření - musí být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Lidé budou muset mít koronavirové testy nebo budou muset být očkovaní nebo po prodělání koronaviru. Zodpovědnost ale nebude na hostinských, zákazníci budou muset mít připravené doklady pro případnou kontrolu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.