Jak mohou vnímat rozpad manželství Babišových jejich děti: Prudké reakce jsem zažil i u dospělých potomků, říká odborník na rodinné vztahy

Vivien Babišová a Andrej Babiš
Vivien Babišová a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2024

Andrej Babiš oznámil před víkendem rozchod s manželkou Monikou po zhruba 30 letech vztahu a o kousek nedovršených sedmi letech manželství. Společně mají dvě děti - čtyřiadvacetiletou dceru Vivien a dvacetiletého syna Frederika. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda rozpad rodiny může mít nějaký dopad na potomky rodičů, kteří jdou od sebe, a to i v případě, že jsou již dospělí. Podle specialisty na partnerské vztahy a rodinu Jeronýma Klimeše, který je znám tím, že na věci odpovídá přímo a bez pardonu, jsou případy, kdy dochází k prudkým reakcím. "Je to však případ od případu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz známý psycholog.

Babiš je ženatý podruhé, jeho první manželkou byla Beata rozená Adamovičová. Bývalý premiér se s dlouholetou partnerkou Monikou, která tehdy už užívala delší dobu příjmení Babišová, oženil na Čapím hnízdě v červenci 2017.

Redakce ŽivotvČesku.cz již o Velikonocích upozornila, že mezi manželi není něco v pořádku. To se potvrdilo s pátečním vyjádřením Babiše na jeho profilech na sociálních platformách.

"Po třiceti společných letech plných vzestupů, pádů a nezapomenutelných zážitků jsme se s Monikou rozhodli, že naše cesty se nyní rozdělují. Jako rodiče dvou úžasných dospělých dětí si nejvíce přejeme zachovat rodinnou harmonii," uvedl politik ve svém vyjádření, k němuž připojil i snímek ze svatby.

"Naše rodinné vazby zůstávají pevné, a i když se naše osobní cesty mění, naše láska a respekt k sobě a k našim dětem zůstávají stejné," doplnil.

I když vyjádření Babiše působí idylicky, mnozí tuší »z praxe«, že rozpad rodiny není vyloženě nic »třpytivého«, ale jde o událost, která vždy v nějakém směru do nějaké míry bolí a pro okolí partnerů nejde o pozitivní zprávu. V těchto událostech jsou i případy, kdy to nesou špatně děti rodičů, kteří se vydávají každý jinou cestou.

"Rozpad rodiny může v některých případech mít citový dopad i na dospělé děti. Viděl jsem dost prudké reakce u dospělých dětí v těchto případech. To, že je potomek dospělý, neznamená nutnost, že rozchod rodičů bude brát nějak tolerantně. Může, nemusí. Ne všechny děti řeknou něco ve smyslu »dělejte si, co chcete«," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz věhlasný český psycholog Jeroným Klimeš s tím, že jde o případ od případu a nelze věc paušalizovat.

Zajímavostí může být, že někteří mohou poukazovat na to, že v České republice jde o běžný jev, že se po nějaké době manželství rozpadne. Pokud jde tedy o data, tak v roce 2023 bylo celkem rozvedeno 19,5 tisíce manželství, ve srovnání s rokem 2022 jde o počet o 0,4 tisíce nižší.

Podíl manželství končících rozvodem se meziročně mírně snížil o necelý 1 procentní bod na 37 procent - průměrná délka trvání manželství při rozvodu 13,5 let zůstala stejná jako o rok dříve, uvádí to Český statistický úřad na svém webu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.